Поиск по каталогу.
Контакты
Адрес :
г. Одесса,. 6-й км Овидиопольской дороги. ТВЦ "6-й Элемент".
Tел./факс :
(048)772-57-86
E-mail :
[email protected]
Стол детский из дерева
Конструкция детского столика довольно проста и это отлично видно на фото. Она включает в себя столешницу и ножки, которые ее удерживают. Для ножек нужны деревянные бруски размером 40х40 мм (50х50). В

Сделать стол из дерева своими
В продаже есть огромный выбор столов из любых материалов: пластик, стекло МДФ. Но дерево продолжает оставаться фаворитом во все времена. Правда, стоить такой стол будет немало. И наверняка вы уже задумывались

Стол из бруса своими руками
Затем установите перекладины, обеспечивающие лучшую устойчивость (на схеме обозначены розовым). Если вы хотите, чтобы шурупы, соединяющие детали каркаса, были невидны, воспользуйтесь специальным приспособлением

Стол из поддонов своими руками
Дизайнеры постоянно доказывают, что красивые вещи не обязательно должны дорого стоить. Из обычных предметов при помощи всего нескольких самых простых деталей, мастера своего дела создают прекрасные и

Инсталација на пластичен прозорец од А до Ш без помошен работник

  1. Како да ги добиете потребните мерења за да нарачате прозорец?
  2. Демонтажа на стари прозорци со рамка и подготовка за работа
  3. Чекор по чекор инструкции за инсталирање на пластични прозорци во тула куќа
  4. Направете сами да инсталирате ebbs и падини на пластични прозорци

Желбата да се подобри надворешноста на куќата и да се заштедат пари за греење, ве стимулира да купувате во продавницата за хардвер и сега сакате да знаете како да инсталирате пластични прозорци со свои раце? Токму затоа што е многу ирационално да им дадете огромни пари на професионалните градители за она што можете да го направите за само неколку часа.

Технологијата на инсталирање пластични прозорци е едноставна, дури и детето може да се справи со него (ако ја поддржуваш конструкцијата во отворот). Вие само треба да научат неколку основни чекори на овој процес и се сеќавам на едноставни совети на мајсторите. Сега ќе ја разгледаме типичната инсталација на пластичен прозорец според ГОСТ, почнувајќи со расклопување на старата рамка и завршувајќи со завршувањето на падините и инсталацијата на фитинзи.

Како да ги добиете потребните мерења за да нарачате прозорец?

Да претпоставиме дека само ќе ги замените старите и ужасните прозорци со нови и топлификативни. За да го направите ова, треба правилно да го измерите отворот на прозорецот, за да не морате да седите и проширувате ѕидовите на куќата со длето и перфоратор. Најлесна опција е да се јавите на господар гаџер, кој е обезбеден од страна на многу градежни компании и продавачи на прозорците. Јасно е дека чини пари, дури и ако тие не ви наплаќаат денар за него (износот е веќе вклучен во цената на прозорецот). Втората опција е да се пронајде водоинсталатер или столар со правилни раце на влезот и да го снабдува со 0,5 литри капитал.

Всушност, мерењето и инсталирањето пластични прозорци со свои раце е едноставно прашање. Прво треба да ја добиете точната ширина и должина на прозорецот без да го земате предвид ѓубрето (дрвена рамка, гипс, нечистотија). Според ГОСТ, треба да оставиме 20 мм за топлинска изолација околу периметарот на конструкцијата на прозорецот , треба да се остават уште 35 мм за прозорецот . Тоа е, ние се измери ширина и висина на отворот и навалите го на 50 мм - ова ќе резултира во потребните параметри на новиот прозорец. Всушност, мерењето и инсталирањето пластични прозорци со свои раце е едноставно прашање

Сè уште постои такво чудо на конструкција како прозорци и четвртини. Што е тоа? Прозорец со мала протекција што ја зголемува загубата на топлина околу периметарот на прозорецот. Најчесто такви чуда може да се најдат во куќи од пена бетон. Овде мереме сè во најтесната точка и додаваме 30 mm до ширината на прозорецот кога нарачуваме. Сè уште постои такво чудо на конструкција како прозорци и четвртини

Технологијата на инсталација на прозорци подразбира фиксирање на рамката не во центарот, но со вдлабнување 30% од ширината на ѕидот длабоко (изгледа надвор од куќата). Всушност, може да се смени насекаде. Еве, главната работа е да се земе предвид ширината на идната прозорецна праг и плимата, бидејќи можете да ја ставите така што плимата ќе биде на целиот прозорец, а внатре не постои дури никаде да се стави вазна. Прицврстувањето на пластичните прозорци според ГОСТ бара додавање на уште 50 mm до ширината на прозорецот и одлив, но тука сето тоа зависи од карактеристиките на вашиот дом. Ве молиме запомнете: радиаторот треба да се затвори само половина. Технологијата на инсталација на прозорци подразбира фиксирање на рамката не во центарот, но со вдлабнување 30% од ширината на ѕидот длабоко (изгледа надвор од куќата)

Совет: имајте предвид дека при инсталирањето на прагот на прозорецот и одлевањето ќе одат под прозорецот околу 3 сантиметри, како и 4 см во ѕидовите, па затоа е подобро да ги купите со маргина од најмалку 70 мм и да ја направите малку поширока. Секогаш можете да го скратите на самото место, нема преголемо плаќање, но да се направи нешто подолго нема да работи.

Демонтажа на стари прозорци со рамка и подготовка за работа

Го измеривте отворот, ги купивте сите потребни материјали и сте подготвени да инсталирате, но се соочувате со еден мал проблем што треба да се поправи со ножовка и чекан тајна секира - рамка. Постојат 2 опции за негово отстранување - лојални и интересни. Првиот вклучува продолжено олабавување, сечење и отстранување на рамката со ножовка, извлекувач на ноктите или монтирање. Вториот метод вклучува активна работа со секира или чекан.

Следно, треба да ја отстраните монтажната пена, изолацијата, цементот и други градежни чуда што беа искористени за да се поправи стариот прозорец. Немојте да се мешате со правосмукалката, бидејќи поставувањето на прозорци со рацете бара чистота за подобро прицврстување на материјалите. Може да ја испуштите прашината на компресорот или веднаш да се измиете, ако постои таква можност.

Совет: пена за монтажа е многу подобра поврзана на влажна површина, па затоа загубата на топлина ќе биде многу помала откако ќе се стврдне. Таа продира во структурата на материјалот и не се поврзува со слојот од прашина што ја покрива бетонските или циглата основа.

Се разбира, голема предност би била умерено уредно тропање на прозорец, така што потпорната конструкција нема да биде оштетена. Помалиот прозорец отворање, толку полесно ќе биде за вас да се усогласат сè и да го поправите.

Чекор по чекор инструкции за инсталирање на пластични прозорци во тула куќа

Не мора да го раскинете вашиот помошник на повик 1, кој ќе ви помогне да ја подигнете оваа тешка конструкција и да ја поддржите додека ги правите сите потребни операции со рамката и двојните застаклените прозорци. Не отстранувајте ја заштитната фолија од прозорецот додека инсталацијата не заврши . Ако има врати, тие можат да бидат отстранети, ќе биде полесно, а потоа ќе ги вклучите, откако ќе ја поставите рамката на ниво. Сега ние ќе разгледаме чекор по чекор инсталација на пластичен прозорец.

ЧЕКОР 1: инсталирајте ги дрвените решетки подолу и на страните. Употребувајте ножеви, исечете правоаголници со должина од 20 mm и долги 5 сантиметри (димензиите може да бидат малку поголеми, во зависност од саканиот клиренс). Пожелно е да се поправат решетките (лепак, пена), така што сите тие не паѓаат додека не го ставите прозорецот во отворот. ЧЕКОР 1: инсталирајте ги дрвените решетки подолу и на страните

Важно: клиновите и шините треба да се инсталираат во близина на идни сидра. Така, можете да избегнете отклонување на рамката при инсталирање пластични прозорци со свои раце, бидејќи е речиси невозможно да се измери притисокот на алатката и затегнување. Можете да го заврткате сидро или шраф право преку дрвениот блок, но не повеќе од 30 см од него.

ЧЕКОР 2: Вметнете ја рамката во отворот. Прво, едноставно ставете ги решетките, а потоа прилагодете ги и поместете ги клиновите додека целата структура не е на ниво. Измерете го не само хоризонтално долж прагот, туку и вертикално со водовод по падините. ЧЕКОР 2: Вметнете ја рамката во отворот

ЧЕКОР 3: направи марка за сидра или завртки. Преку дупките во рамката на прозорецот потребно е да се извалкаат каранфилот и да се нацрта етикета. Следно, земете вежба и правете дупки околу периметарот на прозорецот на локациите на ознаките, вежбајте директно низ рамката или можете да го отстраните за погодност - по ваш избор. ЧЕКОР 3: направи марка за сидра или завртки

ЧЕКОР 4: инсталација на пластични прозорци според ГОСТ. Ние ја поставуваме рамката на место, ги мериме технолошките алишта од 20 мм, во согласност со градежните кодови, а потоа "мамкаме" сидро, без да ги одложуваме многу. Ако сакате да ги користите сидровите плочи, тогаш само треба да ги свиткате така што ќе го допрат прозорецот. Ако затегнувачот излегува над пластиката од 1 мм - ова е оптималното затегнување. Можете да пресвртувате малку повеќе за да бидете исплашени со површината. Проверете го целото ниво откако ќе ги навртувате, ослободите или затегнете страни според мерењето. ЧЕКОР 4: инсталација на пластични прозорци според ГОСТ

Исправка: рачна инсталација на пластични прозорци со свои раце е малку поинаква од погоре, ако имате дрвена куќа. Неколку операции автоматски се елиминираат, бидејќи прицврстувањето се врши со обични долги завртки, кои се завртуваат низ рамката во дрвени решетки или логови. Но, потребно е да ги затегнете со мал напор и рамномерно по целиот периметар на рамката, така што да не се деформира насекаде.

ЧЕКОР 5: издувајте ја целата монтажна пена. Пред да инсталирате пластични прозорци, потребно е да се истури пена околу периметарот на прозорецот, а не да се штеди материјалот (можете да го отсечете вишокот подоцна). Осигурајте се дека не падне на прозорецот - тешко е да се мие. Почекајте 30 минути и ставете прозорец под прозорецот до длабочина од 25 мм. Можете да направите минимална пристрасност, да речеме, 3 степени. Под прозорецот праг дува пена над целата негова област, така што нема празнини. ЧЕКОР 5: издувајте ја целата монтажна пена

ВАЖНО: однапред направете ѕидни жлебови или жлебови за прозорецот и научете дека е потребно 8 сантиметри подолго од отворот на прозорецот (ќе се движи 25 мм под прозорецот и некаде 4 сантиметри во ѕидот на десната и левата страна).

На овој чекор, завршува инсталацијата на пластични прозори, сега е потребно рамномерно да се стават 4 лименки на краставици низ прозорецот (за да се замрзне) и оставете го прозорецот да се одмори 3 дена од вас, така што пената конечно ќе се зацврсти. Можете да ставите 3 тули, без разлика, главната работа е да се примени притисок од 10 кг и повеќе. На температурата на воздухот од +25 стврднување ќе потрае 40 часа, ако е студено и влажно, тогаш треба да почекате малку подолго. На овој чекор, завршува инсталацијата на пластични прозори, сега е потребно рамномерно да се стават 4 лименки на краставици низ прозорецот (за да се замрзне) и оставете го прозорецот да се одмори 3 дена од вас, така што пената конечно ќе се зацврсти

Направете сами да инсталирате ebbs и падини на пластични прозорци

Поправете го отчукувањето е многу едноставно. Ние ги пресметуваме нејзините димензии на ист начин како и на прагот на прозорецот, единствената разлика е големиот наклон од прозорецот, така што водата не се задржува и исчезнува веднаш по погонот. Крпи може да се направат со пена или со стандардни завртки, рефлуксот е прицврстен на профилот за поддршка (оној на кој се наоѓа целиот прозорец). Инсталирањето на рефлуксот со свои раце може да се смета за завршено, ништо повеќе не е потребно таму, освен за лепење на јазот меѓу рефлуксот и пластиката со силикон по желба. Поправете го отчукувањето е многу едноставно

Сега непречено одете на падините. Тие треба да бидат убави и топлификациски, па ние (и не само ние) препорачуваме користење сендвич панели за ова прашање (можете да го користите drywall - тоа е поевтино). Ако мислите дека е многу тешко да инсталирате наклон на пластичен прозорец со свои раце, тогаш ќе се погрешите. Ние ја земаме лентата со лента и пената. Исплакнете го целиот ѕид или врвот со пена, потпрете го наклонот и лепете го сендвич панелот до ѕидот со леплива лента . Покријте ја спојката помеѓу прозорецот и панелот со силиконски или друг чудесен уред кој спречува губење на топлина и не дозволува влага. Сега непречено одете на падините

Сега останува да се направи инсталација на фитинзи и ролетни на пластични прозорци со свои раце и може да започнете да го користите дизајнот по 30 часа. Неопходно е да се почека монтажната пена полимеризирана и нема да го деформира сендвич панелот и другите елементи од пластичниот прозорец. Сега останува да се направи инсталација на фитинзи и ролетни на пластични прозорци со свои раце и може да започнете да го користите дизајнот по 30 часа

И според традицијата, ние нудиме да гледате добра видео инсталација на прозорецот со свои раце, детално го опишува процесот и јасно ги прикажува сите сврзувачки елементи:

Како да ги добиете потребните мерења за да нарачате прозорец?
Како да ги добиете потребните мерења за да нарачате прозорец?
Што е тоа?