Поиск по каталогу.
Контакты
Адрес :
г. Одесса,. 6-й км Овидиопольской дороги. ТВЦ "6-й Элемент".
Tел./факс :
(048)772-57-86
E-mail :
[email protected]
Стол из бруса своими руками
Затем установите перекладины, обеспечивающие лучшую устойчивость (на схеме обозначены розовым). Если вы хотите, чтобы шурупы, соединяющие детали каркаса, были невидны, воспользуйтесь специальным приспособлением

Стол детский из дерева
Конструкция детского столика довольно проста и это отлично видно на фото. Она включает в себя столешницу и ножки, которые ее удерживают. Для ножек нужны деревянные бруски размером 40х40 мм (50х50). В

Сделать стол из дерева своими
В продаже есть огромный выбор столов из любых материалов: пластик, стекло МДФ. Но дерево продолжает оставаться фаворитом во все времена. Правда, стоить такой стол будет немало. И наверняка вы уже задумывались

Стол из поддонов своими руками
Дизайнеры постоянно доказывают, что красивые вещи не обязательно должны дорого стоить. Из обычных предметов при помощи всего нескольких самых простых деталей, мастера своего дела создают прекрасные и

Како да се запали јаглен за наргиле дома. Како да запалите јаглен за наргиле дома. Неколку начини

 1. За брзо разгорување
 2. Кокос тип
 3. Што може да го замени наргискиот јаглен
 4. Првиот метод е безжичен јаглен.
 5. Вториот метод е притисната јаглен.
 6. Основни познавања
 7. Како да запалите јаглен за наргиле
 8. Кои други опции постојат?
 9. Безбедно прво
 10. Активиран јаглерод
 11. Јаглен
 12. Електронски јаглен

Како да се запали јаглен за наргиле? Обично е тешко за почетниците да се справат со овој изум. Таквата акција нема да предизвика многу потешкотии ако знаете некои трикови. Технологијата на раздвојување се разликува во зависност од видот јаглен.

За брзо разгорување

Постојат три вида на средства за поттикнување:

 • кокос (се притиска);
 • Вуди (суровини за тоа се различни видови дрва);
 • брзо се запали (може да содржи алкохол).

Вториот вид на јаглен се произведува во форма на таблети. Тоа може да има појава на прстен, а тоа помага лесно проток на воздух низ рабовите и центарот. На овој начин брзо ќе се загрее и ќе падне во садот. Нивниот дијаметар е од 35 мм. Од сите типови, најлесно е да се запали најбрзо запалитиот јаглен. Таа содржи хемиски компоненти кои се лесно запаливи.


За да го поттикнете овој тип, треба да земете една пилула и да ја држите преку гас за некое време, можете да користите запалка. Манипулацијата се прави сé додека таблетата не стане блескава. Треба да се запали, после тоа треба да почекате малку. Брзиот испулен јаглен мора целосно да запре искри. Ако пилулата дува ветар, таа ќе има црвена боја. Со овој јаглен уште треба да почека неколку минути. За ова време ќе има максимална испарување на сите хемиски соединенија кои се во составот на таблетите.

Овој тип се користи во екстремни случаи. За време на нивното горење, брзото согорување јаглен емитираат супстанции кои немаат позитивен ефект врз луѓето околу нив, но можат да им наштетат на органите на респираторниот систем. Кога едно лице пуши наргиле на такви јаглен, силно чувствува силен мирис. Во повеќето случаи, за љубителите и вистинските љубители на наргиле, мирисот на таквите средства е неприфатлив. Тие можат да се променат вкус наргиле, ги направи помалку пријатни.

Кокос тип

Овој тип се добива врз основа на школки од кокос. Производителите го притискаат. Преку оваа акција е можно да се добие многу топлина. Температурата на кокос јаглен за наргиле се вклопува подобро, бидејќи трае подолго отколку со други видови. Иако кокосова јаглен имаат такви предности, тие се поскапи. Но, на улицата процесот на поттикнување може да предизвика некои потешкотии.

Како да се запали кокос јаглен за наргиле? Потребно е да се загрее што е можно повеќе, за да се претвори црвено на сите страни. Поради ова, нема да има мирис кога некој ќе засвети.


Поради ова, нема да има мирис кога некој ќе засвети

Дома, дозволено е да запалат јаглен со помош на шпорети (гас, електричен). Електрични шпорети, исто така, може да се користи. Ако го употребувате за поттикнување на кокос јаглен, тоа ќе трае околу 5 минути. Кујната шпорет за топлина треба минимум 5 минути.

За брзо загревање на средствата за разгорување, неопходно е постојано да се преврти со помош на клешти. Ако има наргиле со средна или мала чинија, треба да користите 3 коцки. Треба да се запомни дека тутунот е способен за горење во садот. Во овој случај, треба да отстраните 1 коцка на кокос јаглен.

Познавајќи ги сите карактеристики на поттикнување, најдобро е да користите кокос јаглен и електричен шпорет за загревање. Кога јагленот доаѓа во контакт со оган, се постигнува ефектот на гравитацијата, па затоа не е толку пријатно да се пуши наргијата подоцна. Забрането е користење на конвекциски плочи за поттикнување на наргиле, бидејќи постои голема веројатност за оштетување на уредот. Негативни ефекти, исто така, се најверојатно кај современите готвење рингли.

Ако веќе сте почнале да готвите вашата наргиле одамна, пробавте разни вкусови и методи за готвење, тогаш е време да научите нешто ново. На пример, можете да се обидете да направите наргиле без јаглен. Сепак, природно, за ова треба да знаете што може да се користи наместо тоа, како и што и како можете да запалите наргија без јаглен дома.

Што може да го замени наргискиот јаглен

Се случува пријателите одеднаш да дојдат кај вас, или само сакаат да пушат наргиле, но немаше јаглен дома. Што да направите во овој случај? Да се ​​откаже од идејата да пуши наргиле меѓу пријателите? Не, секогаш можете да пронајдете излез од ситуацијата, само треба да знаете каде да изгледате. Што може да се користи наместо наргилениот јаглен? Постојат неколку опции:

 • активиран јаглерод во таблети. Овој производ се состои од кокос и јаглен, и не постојат непотребни мириси и нечистотии. Покрај тоа, овие апчиња лесно може да се најдат во секоја аптека, и тие се прилично евтини. Овој производ може да се запали со користење на конвенционално полесни за само неколку секунди. Сепак, оваа опција има сериозен недостаток - изгорува многу брзо, и ќе треба постојано да ги истурајте апчиња. Најдобро е да се купат дваесет таблети одеднаш, така што тие се сосема доволно. Тоа ќе биде сосема ефтин, но тоа ќе создаде непријатности, бидејќи постојано треба да бидете предупредени да ги фрлате апчиња. Но чадот ќе се дебели и без непријатен вкус;
 • јаглен за печење. Бидете внимателни со овој материјал. Препорачливо е да се направи подебел слој на фолија, така што тутунот во садот не гори. Исто така, јаглен за печење е подобро да се користи ако ви се случува да пушат наргиле на свеж воздух, а не во затворен простор;
 • електронски јаглен. Прилично добра опција. Се разбира, тоа не е евтино, но за таква цена ќе добиете голем број на предности. Кога пушете, нема да има црн чад, нема непријатен мирис, и во овој производ нема штетни материи. Исто така, нема потреба постојано да купувате нов јаглен.


Исто така, нема потреба постојано да купувате нов јаглен

Тоа е прилично лесно да се направи наргиле јаглен со свои раце. Наргиле со јаглен, варен со својата рака, станува многу поинтересен. Многу луѓе мислат зошто го комплицираат нивниот живот и го прават она што можат слободно да го купат. Но, ако ве уверувам, пушењето на наргиле со рачни јаглен е многу пријатно. Можете да се направите и неприпремени и екструдирани. јаглен . Како да направите јаглен за наргиле?

Првиот метод е безжичен јаглен.

За да создадеме таков јаглен, потребна ни е дрво, по можност од овошно дрво (јаболко, кајсија, цреша ...), конзерва може со капак, околу еден и пол литри волумен и, всушност, пожар.

За почеток разгоруваме оган. Потоа ја чистиме кората од нашето дрво и го пресекуваме на соодветни парчиња. Пред употреба може да се исчисти контаминација и различни ароми, така што тие не се пренесуваат на нашиот јаглен. Ги ставивме нашите решетки во банката и затворај го. Ние правиме дупка во својот капак со дијаметар од пет милиметри. Ја ставаме теглата во огнот. Гасот ќе се емитува од отворите за контејнери, кои ќе изгорат. Откако ќе се види дека гасот излегува од конзервата, може да се отстрани. Тоа ќе се случи за околу дваесет минути на горење. Откако банката ќе се олади, ќе го извадиме нашиот готов домашен јаглен. Користениот капацитет од освежувач на воздухот може сосема да се вклопи. Методот на производство на јаглен во овој капацитет ќе биде идентичен со претходниот. Ќе треба да го исечете горниот дел од конзервата, потоа да ги ставите решетките внатре, да го прицврстите горниот дел и да го свиткате, да направите дупка во неа.

Ако не најдете железен капацитет, можете едноставно да запалите оган, да почекате додека не изгори и веднаш штом огненото дрво престане да гори (пламенот исчезнува), земете го овој јаглен, ставете го во подготвена јама и посипете ги со земја така што воздухот не помине ( оставете ја јаглен во земјата 1-2 часа). Потоа, ископавме готов јаглен, направен со свои раце. Вие само може да го наполните со вода. Точно, тогаш треба да ги исушите. Како резултат на тоа, добиваме одличен, рачно изработен јаглен за наргиле, кој не содржи никакви адитиви и хемија. Исто така, нема непријатен вкус. Подигнат како јаглен исто така е многу лесен (на гас или електричен шпорет), потрошувачката е малку повеќе.


Вториот метод е притисната јаглен.

Со цел да се направи таков јаглен, треба да изгори дебела каша вода, јаглен и скроб. Најпрво додаваме мала количина вода во нашиот јаглен, го здробиме и измешаме јагленот со густа конзистентност, а потоа додадете малку скроб (околу една десетина од вкупната маса), тоа ќе ја направи нашата супстанција слатка.

Сега треба да направиме изградба со цел да ја компресираме нашата маса. Ќе ни треба метална цевка долга околу седум сантиметри и дијаметар од 3-4 сантиметри. Ние ќе ја пополниме оваа цевка со нашата маса на јаглен.

Следно, треба да направите клип, со кој ќе влеземе во оваа цевка. За да го направите ова, намалување на кругови на тврда гума, еднаков во дијаметар на нашата цевка. Го ноземе до дрвената рачка, која е малку потенка и подолга од нашата цевка. Имаме изградба слична на шприц со отворен врв. Потоа истурете ја нашата супстанција во овој шприц, затворете го врвот со парче рамно железо и стискајте. За да добиете добар компресиран јаглен, треба да користите порок, со кој можете да го водете клипот во нашиот дизајн.

Пушењето на наргиле одамна престана да биде егзотично. Ова е стилски, интересен и пријатен поминување на времето. Многу луѓе не сакаат да се ограничат на посета на кафулиња или клубови и да купат наргиле за куќата. И тука доаѓа првиот проблем: да уживате во процесот, треба да знаете како да го запалите јаглен за наргиле.

Основни познавања

Подготовката на наргилените тела бара некои вештини и знаења. Прво треба да одлучите за полнење на колбата. Обично ова знаење се стекнува емпириски. Доволно е да пробате разни полнила неколку пати за да одредите што точно ви се допаѓа.

Тутунот за наргиле се продава во специјални продавници или продавници. Тоа може да биде плод композиции - цреша, диња, јаболко, или ароматични - нане, ванила, цимет и така натаму.

Нартечката колба се полни така што тоне во неа 1,5-2 см. Тутунот се става во мала сад и е покриен со посебна фолија. Сега можете да го запалите палењето.

Како да запалите јаглен за наргиле

За наргиле, се купуваат природни или самоупани јаглен. Популарни опции на природен јаглен, кој лесно се разгорува и ја одржува температурата за долго време:

 • јаглен од;
 • кокосова лушпа;
 • јаглен од маслинови јами.

Хемиските варијанти се подложуваат на дополнителна обработка и создаваат дополнителен мирис во процесот на употреба, кој се меша со мирисот на тутунот. Сепак, тие се многу лесно да се запалат, иако тие малку предизвикуваат.


Како да се запали јаглен за наргиле не е разбран од сите, иако во тоа нема ништо тешко. Има буквално четири точки чие знаење ќе ви овозможи да го направите ова без проблеми:

 1. Јаглен за време на палењето се стари на отворен оган до пет минути.
 2. Подготвени за наргилената жолта црвена внатре и сива однадвор.
 3. Горењето на јаглен се распаѓа малку и се пренесува на наргиле со голема грижа за да не се изгори.
 4. Палењето најдобро се прави на отворено, барем во добро проветрена просторија или на веранда.

Како да се поттикне јаглен за наргиле покриени со нитра, обично е полесно да се објасни. Оваа хемиска варијанта на јаглен се запали со редовна средба или запалка за 1-2 минути. За естетиката на процесот, многумина користат специјални минијатурни гасни или електрични горилници. Можете исто така да користите турбо запалка полесни.

Кои други опции постојат?

Купи дополнителна опрема не е потребно. Доволно е да се справиш со тоа како да запалиш јаглен за наргиле на шпоретот. Најдобрата опција е спиралниот електричен режач. Сепак, плочите со рамни кружни прстени се доста погодни за овие цели. Парчиња јаглен се блиску еден до друг. За да создадете топлина од фолија, можете да направите дополнителна "куќа" која ја покрива плочата за готвење. Завршени јагленки имаат светло-црвена боја и сива боја на површината.


Ако размислувате како да го запалите наргискиот јаглен на шпоретот со стаклена керамика, тогаш подобро е да ја отфрлите оваа идеја. Јагленот, се разбира, ќе изгори, но шпоретот може да се оштети.

Безбедно прво

Многу луѓе избираат да пушат наргиле, бидејќи овој процес не носи таква опасност како редовна цигара. Иако лекарите можат да се расправаат со оваа изјава.

Безбедната употреба на наргијата подразбира точност при палење на јаглен и задолжителна вентилација на просторијата каде што се одвивало палењето. Уверете се дека во собата нема запаливи материјали. Покрај тоа, нема да биде излишно да се има индивидуална писка, особено кога група пуши наргиле. Вие не сакате убаво време да завршите со манифестации на херпес, хепатитис или туберкулоза.

Можно е да се пуши наргиле во осаменост и весела компанија. Најважно е дека сите безбедносни мерки се почитуваат, тогаш ништо не може да го затемне пријатно поминување на времето.

Многумина се прашуваат како да го заменат јагленот за наргиле, кога завршува во најнеповолниот момент. Доста непријатна ситуација, но постојат трикови што ќе излезат од него.

Целиот проблем лежи во фактот дека во вообичаените продавници за домаќинство не можете да купите специјални јаглен. Ова е прилично специфичен производ кој се продава на специјализирани поени, а понекогаш и неопходно е да се трик, за да не се направи невозможно да се угаснете. Значи, што може да го замени наргискиот јаглен?

Активиран јаглерод

Најдобар квалитет замена опција ќе се запознаат со сите активиран јаглерод. Тоа може да се купи апсолутно во било која аптека, која, патем, работи околу часовникот. Со него ќе можете да пушите наргиле.

Вреди да се нагласи дека активираниот јаглен треба да се користи само во форма на таблети Вреди да се нагласи дека активираниот јаглен треба да се користи само во форма на таблети. Во гранули и прав во такви цели нема да работи.

Дома лесно може да се запали. Доволно е да се одржи неколку секунди преку отворен оган, по што активно ќе тече. Овој метод е многу популарен, поради своите непобитни предности: чини еден денар, дава прилично силна топлина, лесно се запали.

Сепак, тоа не беше без недостатоци. Најважно е брзото согорување. Ќе мораме постојано да додаваме нови таблети за да ја одржиме треската и да обезбедиме нормално пушење. Веднаш вреди да се купуваат 20-30 плочи, така што веројатно имате доволно и го ставате во наргиле буквално во шака.

Јаглен

Како да направите јаглен за наргиле со свои раце, ако сте на пикник, а во близина нема продавници? Едноставно едноставно. Се што треба да направите е да ја користите топлината од огнот. Важно е да се разгледа во процесот како да се направи јаглен за наргиле, густината на дрвото (погустото, подобро), да се задржи топлината подолго. Можете да ги користите за овие цели бреза, јаболко и така натаму. Добро појачаниот дел од јагленот нема да додаде непотребни вкусови на чадот, тутунот ќе има свој мирис.

Сепак, треба да се разбере дека ниту една од наведените опции (ниту јаглен од пожар, ниту активирана од аптека) не може ефективно да го замени специјализираниот наргиски јаглен. Впрочем, тоа е направено на посебен начин, имајќи ја предвид неговата намена.

Електронски јаглен

Ова е докажан модерен начин. Електронскиот јаглен ги има предностите на:


Електронскиот јаглен ги има предностите на:

И што е најважно, прашањето како да се пуши вашата нарда без јаглен е сама по себе. Вреди да се напомене дека мислењата на работниците на наргиле самите се многу различни за ова. Некои не се осмелуваат да го користат овој gadget, да се почитуваат старите традиции на наргиле. Други, напротив, во секој поглед го слават и го користат само него.

Главниот недостаток на овој метод е обврзувачки за излезот. Исто така е неопходно да се осигура дека хилимот е исполнет само половина, поради фактот што gadget постојано се загрева, а не само кога сте ги затегнувате.

Vkontakte

Како да се запали кокос јаглен за наргиле?
Што да направите во овој случај?
Да се ​​откаже од идејата да пуши наргиле меѓу пријателите?
Што може да се користи наместо наргилениот јаглен?
Како да направите јаглен за наргиле?
Кои други опции постојат?
Значи, што може да го замени наргискиот јаглен?