Поиск по каталогу.
Контакты
Адрес :
г. Одесса,. 6-й км Овидиопольской дороги. ТВЦ "6-й Элемент".
Tел./факс :
(048)772-57-86
E-mail :
[email protected]
Стол детский из дерева
Конструкция детского столика довольно проста и это отлично видно на фото. Она включает в себя столешницу и ножки, которые ее удерживают. Для ножек нужны деревянные бруски размером 40х40 мм (50х50). В

Сделать стол из дерева своими
В продаже есть огромный выбор столов из любых материалов: пластик, стекло МДФ. Но дерево продолжает оставаться фаворитом во все времена. Правда, стоить такой стол будет немало. И наверняка вы уже задумывались

Стол из бруса своими руками
Затем установите перекладины, обеспечивающие лучшую устойчивость (на схеме обозначены розовым). Если вы хотите, чтобы шурупы, соединяющие детали каркаса, были невидны, воспользуйтесь специальным приспособлением

Стол из поддонов своими руками
Дизайнеры постоянно доказывают, что красивые вещи не обязательно должны дорого стоить. Из обычных предметов при помощи всего нескольких самых простых деталей, мастера своего дела создают прекрасные и

Колку убаво се распаднале плочки во бањата. Распоред опции за плочки во мала бања

 1. Мал простор
 2. Ако таванот е низок ...
 3. Главната
 4. "Во бегство"
 5. Дијагонално
 6. "Шах"
 7. "Модуларен"
 8. Поставување: опис на процесот за подот
 9. Поставување: опис на процесот за ѕидови
 10. Намачкајте
 11. Резултати
 12. На што обрнуваме внимание при изборот на материјал?
 13. 7 начини за плочка
 14. Зонирање во бањата
 15. Да започнеме во бањата
 16. Опции за изглед на плочки

Благодарение на денешната разновидност на бои, големини и текстури на плочки, постојат голем број опции за завршна обработка, од кои секоја е различна на свој начин. Како резултат на тоа, секоја бања може да биде уникатна, особено атрактивна и удобна. На многу начини, ова е исто така можно поради различни стилски техники.

Мал простор

Со оглед на малата големина на огромното мнозинство бањи во нашата земја, важно се здобијат со методи кои овозможуваат барем визуелно зголемување на ограничениот простор.

Затоа, за да изберете плочка во овој случај, треба да следите одредени правила.

Што ќе помогне да се прошири просторијата:

 • шема по ѕидот;
 • сјајни или мали плочки;
 • поставување на дијагонална или хоризонтална правоаголна плочка;
 • мозаик;
 • кул, светлосни тонови.

Ако таванот е низок ...

Таквиот проект дополнително го намалува просторот. Затоа, неопходно е да се применат решенија кои визуелно ќе ја зголемат висината на таванот. За да го направите ова, користете:

 • специјални влошки за нивото на очите;
 • украс или "колони" во аглите;
 • поставување на хоризонтален начин.


специјални влошки за нивото на очите;  украс или колони во аглите;  поставување на хоризонтален начин


Главната

Таа е најпопуларна. Во овој случај, производите се наредени така што шповите меѓу плочките се продолжување на едни со други во форма на права линија. Добиваме површина што се состои од квадрати или правоаголници - во зависност од обликот на употребената плочка.


Преку употреба на овој метод, материјалната потрошувачка ќе биде минимална. Затоа, овој метод може да се смета за најекономичен.

За мала соба овој метод е добар ако го користите правоаголни плочки кои треба да бидат поставени на ѕидовите треба да бидат вертикално. Подот може да се скрати со традиционалниот метод, па дури и квадратни производи.


Подот може да се скрати со традиционалниот метод, па дури и квадратни производи

"Во бегство"

Веројатно втората најпопуларна опција. "Траење" е добар начин да се направи со неизмирени плочки - тоа ви овозможува да ги скриете дефектите.


Со овој метод, изгледот наликува на цигла: има поместување од половина ширина на производот од секој ред.

Дијагонално

Се смета за процес кој одзема многу време и со голема потрошувачка на материјал. Сепак, во нашиот случај за подот може да биде добро решение. Производите лоцирани на дијагоналата ќе ви помогнат да визуелно ги проширите ѕидовите, правејќи го просторот релативно голем.


Може ли да го користам овој метод за да ги завршам ѕидовите? И зошто да не?

Покрај тоа, тоа ќе ви овозможи да се скрие не-паралелизам и не-нормалноста на ѕидовите, што во такви услови исто така не е невообичаено.

Но, резултатот е извонреден модел, особено ако хармонично ги земате производите. Меѓутоа, вториот ги истакнал зголемените барања за димензионална точност.

Ги разгледавме трите најпопуларни начини. Следно, ќе ги разгледаме опциите кои вклучуваат употреба на две бои одеднаш.

"Шах"

Дали е можно да се примени овој метод во нашиот случај? Да, тоа е можно. Главната работа е хармонично да ги собереш боите. Сепак, треба да бидете внимателни кога го користите овој метод на подот и на ѕидовите во различни боја решенија . Можеби не изгледа хармонично.


"Модуларен"

Тежок метод кој бара будност. Но, на крајот можете да добиете здодевна слика. Плочка треба да биде иста текстура, боја, можете да изберете контрастни опции. Исто така, се користат и три големи димензии, но со состојба дека нивните страни ќе бидат повеќекратни еден на друг.Поставување: опис на процесот за подот

Откако ќе се занимавате со распоред, можете да продолжите да размислувате како да го направите стилот. Да почнеме со подот.

Значи прво треба да се подготви сè потребни материјали и алатки.

Треба само да се забележи дека сè треба да биде со резерва, така што нема потреба да се одложува работата.

Сега можете да направите подготовка на површината. Од подот треба да се отстрани стариот слој. Ако е плочка, расклопувајте ја заедно со малтерот. Ако линолеум - отстранете го.

Тогаш површината треба да се подготви и да се исуши. Бидејќи постапката се изведува во бањата, вреди да се води грижа за поставување на водонепропустливи материјали. По ова, грундирањето се повторува. Треба да се напомене дека не се препорачува да се следи неправилностите, бидејќи ова е полн со следните дефекти. Покрај тоа, лепило претерувања. Затоа, важно е да се пристапи кон оваа фаза со сета одговорност.


Постапката се изведува почнувајќи од далечниот агол од вратата. При дизајнирање на инсталацијата неопходно е да се земе предвид локацијата на предметите, особено бањата. Важно е правилно да ги направите првите чекори, потоа понатамошната работа ќе се претвори во механички, а не во потрага по излез од сегашната ситуација.

Значи, ставете слој на лепак на првата плочка со шпатула со заби. Мора да остане униформа жлебови. Ние го ставивме, гледајќи ја хоризонталната положба со помош на ниво и фокусирање на ѕидовите.

Отстранете го вишокот лепак веднаш. Така изложи број. Помеѓу плочките ние ги одржуваме униформите со пластични крстови. Зглобовите мора да се исчистат од лепило, така што потоа можете да нанесете мазна маса.

Слично на тоа, ги изложивме сите наредни редови, водејќи сметка за избраниот метод. Затоа, боите и шаблоните треба да се земат предвид.


Затоа, боите и шаблоните треба да се земат предвид

Поставување: опис на процесот за ѕидови

Истата постапка се изведува во случај на декорација на ѕидови. Се започнува со дното. Ако под ѕидовите е поставен подот, тогаш овој ред се пренесува и почнува од вториот. Кога ќе се постави ред, треба да почекате малку за да го исушите лепилото. И тогаш можете да продолжите со поставување редови.


Намачкајте

Конечната фаза е спојувањето на шевовите. Неопходно е да се избере водоотпорна мешавина од саканата боја. Ова може да биде завршен состав или ќе треба да се разреди со вода.

Нанесете ја смесата со гумена шпатула. Вишокот треба веднаш да се отстрани. И кога вшмукувачот е сув, сè се чисти со влажен сунѓер за да се добијат униформни рабови.

Резултати

Како што можете да видите, во постапката на поставување плочки на подот и на ѕидовите нема ништо тешко, но само кога сè е добро подготвено, изгледот е правилно избран. И повеќе за ова можете да го видите видеото.

Во нашето време, поправка е скапо задоволство, така што секој се обидува да го направи толку висококвалитетен и убав што внатрешноста на собата е задоволна со многу години. Ако сакате да ја ажурирате просторијата за третмани со вода, тогаш корисно е да ги погледнете фотографиите за распоредот на плочки во бањата. Ова ќе помогне да се одреди дизајнот на собата.

На што обрнуваме внимание при изборот на материјал?

Керамичката плочка е заслужено најпопуларна завршувајќи материјал за бања. И тоа не е изненадувачки, бидејќи не само што се одликува со нејзините естетски квалитети, туку и надминува многу аналози. Предностите на керамичките производи вклучуваат:

 • отпорност на прашина, бактерии;
 • лесна грижа;
 • широк спектар на дизајн;
 • ниска спроводливост итн.

Денес, изборот на плочки е толку голем што не е тешко за неискусен човек да се збуни во сета оваа разновидност. Дури и без посебен знаење за овој материјал, треба да ги знаете главните показатели за нејзиниот висок квалитет. Најважните технички карактеристики се:

Степенот на влага апсорпција За бања соодветни материјал кои припаѓаат на 1-3 групи. Претставниците на другите категории се по порозна и не се погодни за простории со висока влажност. Отпорност на хемиски реагенси Способноста на плочка да се спротивстави на хемиските реакции е означена со латинични букви. Во нашиот случај, соодветен материјал означен со "АА". Цел Плочки може да се користат само за подови или ѕидови. Во првиот случај, иконата со дланка се применува на пакетот, во вториот случај со нога. За употреба во домот ќе биде доволно плочка на 2 класа на сила. Форма, дизајн Неопходно е да се избере, не само врз основа на нивните сопствени преференции, туку и земајќи ја предвид големината на собата. Површината на материјалот може да биде мат или сјајна.

7 начини за плочка

Понекогаш не е толку тешко да се избере материјал, како да се одлучи како да се користи.

Внимание! Атрактивноста на декорацијата на ѕидот и подот зависи не само од дизајнот на избраниот модел, туку и од тоа како ќе се постават нејзините елементи.

Би сакал да ги нагласам најчестите опции за распоредот на плочки во бањата, меѓу кои дефинитивно ќе најдете нешто според вашиот вкус.

Слој во споеви Наједноставниот распоред. Неговата суштина е како што следува - ориентацијата на сите редови е строго и соодветствува на паралелите на собата / геометриските линии. За да се победи точната вертикала, се користи градежен елемент, потребен е квадрат за означување на хоризонталните линии. Во овој случај, подобро е да се користи квадратни елементи, но тоа е можно и правоаголни, отпадот се врти малку. Во облекување Оваа опција е многу слична со ѕидањето, но изгледа подобро кога се користи правоаголна плоча. Тешкотиите со инсталацијата не се појавуваат, но постојат ограничувања. Не е препорачливо да се користат различни контрастни бои, затоа што добивате впечаток на нерамна површина. Дијагонали Главните недостатоци се сложеноста и високата потрошувачка на материјал. Но, предноста е што со користење на оваа опција, можете да ги поправите отстапувачките ѕидови од паралела или да го зголемите ограничениот простор. Шах Многу сличен на класичниот начин на поставување, единствената разлика е во тоа што се користат две бои. Прилично популарна и практична. Модуларен Процесот користи плочки од различни формати, со најмалку 3 големини. Оваа разлика создава динамична шема. Можете да направите украс јасно одржлив или да додадете светли пити на монолитна површина, како и случајно распоредени. Важно е да се почитува едно правило - големината на плочките мора да биде повеќекратна и да биде од ист производител. Потребни се линеарни завршни елементи иста големина но различни бои. Редовите може да се направат наизменично, паралелно, пресечени и можат да поминат апсолутно на било кое место. Овој стил е повеќе како апстракција. Декоративно За да се имплементира методот, се избира шема од различни бои, елементите се изложени во одреден ред. Сето ова е направено граница. Што се однесува до моделот, може да се направи во форма на геометриски модел преку целата површина или во одредена област.

Вреди да се одбележи дека основниот распоред на плочка во бањата може да се користи и на ѕидовите и на подот. Постојат неколку други начини, на пример: "Herringbone", "Dialer" - тие изгледаат како паркет.

Зонирање во бањата

Во речиси секој стан, зонирањето е неопходност, особено за простории во кои има слободен распоред. Некои опции за распоредување плочки во мала бања ќе помогнат да се справите со оваа задача. Најчесто ова се прави со плочи. различни нијанси . Како основен дизајн, можете да изберете светла, сочна, контрастна плочка, но можете, напротив, да преферирате некој тон. Со вистинскиот пристап, сосема е реално да се создаде цел состав. На пример, можете да направите еден од нивните ѕидови од иста боја како тротоарите на кој е инсталирана бањата.


Ако вашата бања обезбедува скапи водовод, тогаш можете да го инсталирате на плочка, која беше користена во обложување. Со овој пристап, можете да изберете речиси секој елемент на ентериерот, кој според вашето мислење е вреден за внимание.

Патем, зборувајќи на, експертите препорачуваат изборот на мали плочки за неа во нежни бои. Мозаикот што визуелно го проширува просторот ќе изгледа добро. Ако сакате просторијата да биде светла, тогаш подобро е да се избере само светло плочка како главен и да се комбинира со богати елементи. Запомнете, светлосните тонови секогаш го зголемуваат просторот и темните тонови - напротив. Помага да се справи со оваа задача огледална плоча.

Ако сте одлучиле за опција за поставување, тогаш подобро е да се запознаете со тематската видео-инструкција.

Бања - една од најважните простории во куќата. Ова е местото каде што поминуваат многу време. Дојдовме тука за релаксација или задолжен за живост. Без оглед на тоа која големина или област има бањата. Главната работа е тоа што е удобно, функционално и убаво. И ако локацијата на водоводот или изгледот на собата тешко може да биде нешто да се направи дури и внатре ремонт , да се направи убава и модерна бања е прилично способен за секој сопственик на куќата - точниот плочка распоред во бањата ќе ви помогнат.

Оригинален изглед на плочки во бањата

Традиционално, ентериери за бања се плочки. Зошто токму плочка? Тоа е издржлив, лесен за инсталација, не се плаши од влага. Плочката може да се измие и да се исчисти со помош на хемиски и абразивни средства, таа е издржлива, практична, а одреден распоред на плочки во бањата ви овозможува целосно да го трансформирате дизајнот на ентериерот во бањата во прилично кратко време, како што може да се види на сликата на плочките поставени во тоалетот.

Да започнеме во бањата

Планира да се надополни бањата? Започнете со проценка. поправка работа . Поставувањето плочка во бањата ќе биде фаза која ќе се реализира во иднина. На пример, утврди дали водоводот, грејните елементи и жици ќе бидат заменети со плочка. Таквите дополнителни трошоци можат значително да ги зголемат вкупните трошоци за поправки.


Таквите дополнителни трошоци можат значително да ги зголемат вкупните трошоци за поправки

При подготовката на проценките, кога планирате да направите поправка или изглед на плочки во бањата, треба да размислите:

 • Просечната цена на материјалите и обемот во кој ќе бидат набавени;
 • Цената на работата на ѕидовите. Ако не планирате сами да ги организирате плочките во бањата - проверете ги цените за овој тип на работа во вашиот град;
 • Можни дополнителни трошоци. Демонтажата на стариот слој, израмнување на површината на ѕидовите, примена на хидроизолација и почва, исто така, бараат одредени финансиски трошоци. И тоа е подобро да ги земе предвид однапред.

По завршувањето на буџетот, неопходно е да се изготви план за поставување плочки во бањата, со што ќе може да се утврди видот на изгледот на материјалот на површината на ѕидот.

Ова може да се направи со помош на специјални компјутерски програми или рачно - со помош на моливи и хартија. Со истиот принцип, можете да "пробате" на било кој ѕид декорација, се утврди бои или локацијата на моделот на површината на ѕидот. Правилната поставка на плочки во бањата е сигурно да ги извршува сите свои функции.


Опции за изглед на плочки

Размислете за некои од правилата за изложба на плочки во бањата. Има доста декоративни техники кои се користат во дизајнот на плочка. На пример, можете да одите според класичната шема, поставувајќи го долниот дел од ѕидот со плочки за да одговараат на подот, а горниот на повеќе светли бои со делење на границата со бојата на границата. И можете да изберете повеќе експресивен распоред керамички плочки во бањата. На пример, изберете ја истата текстура, но контрастни плочки за ѕидови и тавани. Или направете изглед на плочки во бањата со една боја, но креирајте светла акцент на еден од ѕидовите (во форма на лента со контрастна боја или светла плоча).


Или направете изглед на плочки во бањата со една боја, но креирајте  светла акцент  на еден од ѕидовите (во форма на лента со контрастна боја или светла плоча)

И што да направите ако планирате да ја намалите малата површина со плочка, ако изгледот на плочка во бањата се пресметува за мала површина? Овде дизајнерите на ентериер имаат свои трикови. На пример, сјајниот сјај на површината овозможува израмнување на границите на просторот. И бело, зелено, беж тонови ви овозможи да ја направите просторијата визуелно поширока отколку што всушност е. Исто така работи на проширување на границите на простор дијагонални приказ плочки во бањата.


Исто така работи на проширување на границите на простор дијагонални приказ плочки во бањата

Визуелно, можете да ја истегнете собата, користејќи таква опција како вертикален изглед на плочки во бањата, ставајќи го украсот на висина на човечкиот раст, оставајќи го долниот дел од ѕидарството цврсто. Намалете ја висината - со помош на хоризонтален распоред и големи елементи во декорацијата.

Без оглед на тоа кој модел на инсталација на плочки во бањата е избран, - прво треба да се раководи според сопствените вкусови на вкус. Впрочем, изгледот плочка во бањата треба да се создаде атмосфера на удобност, удобност и мир. И само тогаш следете ги модните трендови или препораките на дизајнерите.

Фото и видео материјали за изложба на плочки во бањата ќе ви помогнат да ја одредите вистинската опција.

Може ли да го користам овој метод за да ги завршам ѕидовите?
И зошто да не?
На што обрнуваме внимание при изборот на материјал?
Зошто токму плочка?
И што да направите ако планирате да ја намалите малата површина со плочка, ако изгледот на плочка во бањата се пресметува за мала површина?