Поиск по каталогу.
Контакты
Адрес :
г. Одесса,. 6-й км Овидиопольской дороги. ТВЦ "6-й Элемент".
Tел./факс :
(048)772-57-86
E-mail :
[email protected]
Стол детский из дерева
Конструкция детского столика довольно проста и это отлично видно на фото. Она включает в себя столешницу и ножки, которые ее удерживают. Для ножек нужны деревянные бруски размером 40х40 мм (50х50). В

Сделать стол из дерева своими
В продаже есть огромный выбор столов из любых материалов: пластик, стекло МДФ. Но дерево продолжает оставаться фаворитом во все времена. Правда, стоить такой стол будет немало. И наверняка вы уже задумывались

Стол из бруса своими руками
Затем установите перекладины, обеспечивающие лучшую устойчивость (на схеме обозначены розовым). Если вы хотите, чтобы шурупы, соединяющие детали каркаса, были невидны, воспользуйтесь специальным приспособлением

Стол из поддонов своими руками
Дизайнеры постоянно доказывают, что красивые вещи не обязательно должны дорого стоить. Из обычных предметов при помощи всего нескольких самых простых деталей, мастера своего дела создают прекрасные и

Manty a multicooker. Како да се готви манти во бавен шпорет.

 1. Manty класичен рецепт
 2. Состојки
 3. Готвење
 4. Манти- "мрзливи"
 5. Состојки
 6. Готвење
 7. За тестот:
 8. Метод за готвење
 9. Информации за рецепт
 10. Состојки:
 11. За подготовка на пополнување:
 12. Забелешка Љубовница:
 13. Манти со лосос
 14. Растително мантија

На оние кои прв пат виделе таков вид како манти, може да изгледа дека ова се обични кнедли, но не сосема обична големина и облик. Сепак, ова е далеку од случајот. Manty апсолутно ништо како вкусот на нивните роднини - кнедли, кинкалки, пози, кнедли. Manty во каша multicooker е интересно и необично јадење.

И тајните почнуваат од почетокот. И за да се готви вкусно и претставително јадење, треба да ги разберете сите. Со што ќе ви помогнеме.

Manty класичен рецепт

Manty е ориентално јадење, кое традиционално се готви во каскан, прототипот на нашиот незаменлив мултикиooker helper. И покрај тоа што "Истокот е деликатна материја", не треба да се плашиме од тешкотии. Готвење нив не е потешко од нашите кнедли или кнедли. Ако ова не беше случај, Манти немаше да освои таква популарност низ целиот свет.

Состојки

За тестот:

 • Премиум пченично брашно - 0,5 кг.
 • Вода (собна температура) - 1 чаша
 • Пилешко јајце - 1 ЕЕЗ.
 • Сол - по вкус.

За полнење:

 • Месо (свинско, говедско месо) - 0,5 кг.
 • Свинско месо - 100 гр.
 • Бел кромид - 3-4 парчиња.
 • Тиква - 100 гр.
 • Вода - 3-4 суп.л-патки. л
 • Сол, бибер, зачини - по вкус.

Традиционално за пополнување земете јагне. Но, садот нема да изгуби во вкус, ако користите други видови на месо. Подобро е да се земат неколку видови и секако масти. Потоа Манти ќе биде сочен и богат.

Готвење


На оние кои прв пат виделе таков вид како манти, може да изгледа дека ова се обични кнедли, но не сосема обична големина и облик


Подготвен Манти лежеше на чинија, истурете се стопи путер и посипете со ситно сецкани свежи билки. Служат топло со кисела павлака, кечап, мајонез или крем сос од лук.

Манти- "мрзливи"

Готвење за таков рецепт е уште полесно, иако се разликува од претходниот само во начинот на правење мантија и намалување на мелено месо. Пареа, исто така.

Состојки

За тестот:

 • Брашно од пченица - 0,5 кг.
 • Вода - 1 чаша
 • Јајце -1 ЕЕЗ.
 • Сол - по вкус.

За полнење:

 • Полнење - 500 гр.
 • Бел кромид - 3 ЕЕЗ.
 • Компири - 50 гр.
 • Тиква - 50 гр.
 • Сол, бибер - по вкус.

ГотвењеГо преместуваме готовиот "полжав" на чинија, се сече на делови, истурете со растопено растително масло и посипете со ситно сецкан зеленчук. Служат различни сосови и свеж зеленчук.

Manty може да се готви и замрзнат. Замрзнати, тие се готви 5-10 минути подолго од свежи. Но, пред да готват, не треба да се одмрзнуваат.

Меленото месо во класичната верзија е фино мелено. Тогаш вкусот ќе биде посветла и повеќе заситена.

Зеленчук додадете сок и мекост на месото. Тие можат да се разликуваат во зависност од сезоната и желби на вкус.

Изберете масните меса и секогаш користете послужавник: свинско, говедско, пилешко. Масти, исто така, нема да биде излишно во овој ансамбл. Manty ќе вкусат подобро.


Калории: Не е одредено
Време за готвење: не е одредено


Manty во бавен шпорет, што може да биде juicer и tastier?! Еластична и многу вкусно тесто со вкусно, сочно полнење. Но, многу домаќинки едноставно не знаат како да ги готват. Ви нудим многу едноставен рецепт за готвење манти, со кој ќе успеете во своите најдобри.

Прво, сакам да ви кажам малку манта приказна. Каде што почнаа да се готват за прв пат е многу тешко да се утврди, бидејќи тие се готват во Турција, во Централна Азија и во многу други делови на светот. Има дури и земји каде што мантините се главното јадење на масата.

Сега готви мантија - тоа е лесно. На multicooker ќе биде одличен асистент за водителка. Тестото за мантетите се подготвува за пет минути, лесно се подготвува и полнењето. Во бавен шпорет, мантиите се парен и многу сочен и вкусен. Патем, денес, како пополнување за манте, можете да го користите не само мелено месо, туку и зелка, урда и дури. Денес ќе готвиме традиционалниот манти со месо. Месото може да се користи било кој, но лично сакам месо од говедско месо, бидејќи е повеќе тендер. Па, да почнеме.

Состојки:
За тестот:
- брашно - 2,5 чаши;
- вода - 1 чаша;
- сол - 1 лажиче.
За полнење:
- месо - 1 кг;
- кромид - 5-6 парчиња;
- сол - 1 лажиче.
Исто така ќе ви треба малку масло за подмачкување на мувла.

Готвење

Manty во бавен шпорет - рецепт:


Прво го подготви тестото. Земеме сад и просиме брашно во неа.

Manty во бавен шпорет - рецепт:  Прво го подготви тестото
Водата се комбинира со сол и се меша темелно. Потоа додадете солена вода во брашното.


И месете го тестото. Јас секогаш го мачкам тестото со рацете, излегува дека е пластична, но во исто време не е многу мека.


Сега издвои подготвено тесто тоа треба да легне околу 15 минути.
И во тоа време ние ќе бидеме ангажирани во кутии. За да се подготви пополнувањето за мантите треба да се пристапи одговорно, бидејќи вкусот на целото јадење ќе зависи од тоа колку ќе биде сочното полнење. Ставив многу кромид во полнењето, од оваа мантија во бавниот шпорет излегуваат многу сочни. Некои домаќинки во полнењето за сочноста додаваат компири.
Месо се сече на мали парчиња со кромид и се скролувајте сето тоа во мелница за месо. Ние сол.


Сега се враќаме во тестото и од него произведуваме две колбаси.


Намалување на колбасот во кругови со средна дебелина. Дебелината на круговите треба да биде приближно еден сантиметар. Секој круг се руши во брашно. Ова е направено за да се осигура дека тестото не се држи заедно.


Потоа извртување на кругови, по можност тенки. Колку е поцрвче тестото, тестото ќе испадне.


Во центарот на секој круг на лажица ставете го подготвеното полнење.Потоа од левата страна
Потоа од левата страна.


И тогаш на десната страна.


И на тој начин се добиваат манти.
Добиената мантија се става во испарувачка чинија, претходно намалена.
Изберете го режимот "Печење" и варете 30 минути.
И за ова неверојатно јадење можете да направите прекрасен сос. Земеме, лук и црн пипер измешајте ги сите во една чинија и служиме на масата заедно со подготвени манти.
Би сакал да забележам уште една работа што мајканот варен во бавен шпорет е по својата природа многу корисен. Бидејќи бавниот шпорет не ја прска храната, но лебди и пареата храна многу подобро се апсорбира во човечкото тело.
Така, ќе добиете не само многу вкусна, но, исто така здраво јадење . Она што е важно за вашите најблиски и роднини. Manty се совршени не само за едноставна вечера , но исто така и на одмор маса.
По половина час, multicooker ќе ја сигнализира подготвеноста на садот. Извадиме мантија од мултикакер и му служиме топло на масата.
Бон апетит.

За тестот:

 • 1 нецелосно стакло со вода
 • 1 пилешко јајце
 • 2,5 чаши тесто од пченично брашно
 • 0,5 чаши брашно за постелнина
 • 1 лажиче сол (без врвот)

За полнење:

 • 6 средни клубени
 • 2 мали светилки
 • 0,5 лажиче. сол и црн пипер
 • 75 гр. путер
 • павлака, зеленчук за да служи

Мислам дека секој добро знае што значи кнедли. Се разбира, ова е една од најчестите и омилени јадења, а и возрасните и децата го сакаат тоа. Но, сега тоа не е за нив, како што можеби мислите, туку за нивните роднини од Азија - манта. Ако разбирате, всушност, манти е ист, но со разлики во начинот на готвење (тие се подготвени исклучиво за неколку) и малку различни пломби. На пример, се прават кнедли со месо, за разлика од кнедли, не од мелено месо, туку од мелено месо. Слично со сецкани суровини компири , не измешани како.

Manty е доста популарен во нашето подрачје, но многумина, кои не сакаат да се збркаат со тестото долго време и се занимаваат со моделирање, претпочитаат да купат готови полу-готови производи во продавници, и всушност навистина не е тешко да се готват мантиите, особено сега кога во кујната има толку прекрасни помагачи .. Види колку е лесно да се готви манти во бавен шпорет. Готвење на ова јадење може да се направи семеен викенд традиција, привлекување на секој член на семејството на оваа возбудлива активност.

Го добив рецептот Манта во бавниот шпорет од пријател со кого работевме заедно. Практично не го променив, бидејќи сосема ми одговара, се надевам дека и ти ќе се допадне. Значи, да направиме манти со компири во бавен шпорет. Ќе готвам во PHILIPS HD3077 / 40, го користите вашиот модел.

Метод за готвење


Забелешки: од оваа количина на тесто се добиени 30 готови производи со средна големина, ако има голем број на овој залепен слој, тие може да се испратат до замрзнувачот и да се користат колку што е потребно кога сакате повторно да готвите готвеното пареата за вечера во бавен шпорет.

Manty се традиционално јадење Азиските земји, што е тесто наполнето со месо внатре. Секоја нација има свои опции за готвење за оваа вкусна деликатес. Традиционалните манти потсетуваат на кнедли познати за сите, но по големина тие се поголеми, имаат малку поинаква форма, повеќе сочно полнење. Во Узбекистан, за подготовка на мелено месо, се користи овца, но во нашата земја, хостесите сакаат да стават свинско месо, говедско месо или компир како полнење. Лесно е да се готви манти со месо во бавен шпорет, главната работа е да се знае технологијата. За помалку од еден час, ќе се појави аппетитна и пријатна чинија на маса, која ќе ја уживаат и гостите и роднините.

Информации за рецепт

Кујна: Узбекистан, Централна Азија, Турција, Монголија.

Метод на подготовка: пар, во мулти-шпорет YUMMY YMC-502BX.

Вкупно време за готвење: 40 мин.

Половина од контејнерот: 4.

Состојки:

За тестото:


За тестото:

 • 400-450 гр брашно
 • 200-220 мл топла вода
 • 10 грама сол

За подготовка на пополнување:

 • 200 гр мелено свинско месо
 • 200 гр мелено говедско месо
 • 2 големи кромид
 • сол, црн пипер, зачини на месо - по вкус.

Метод за готвење


Метод за готвење

Забелешка Љубовница:

 • Тестото ќе биде повеќе вкусно и еластично ако додадете 1 јајце.
 • Тоа ќе биде полесно да се држи на рабовите на тестото, ако тие се лесно подмачкан со растително масло.
 • Во Ерменија, тие не користат пароброд или "mantyshnitsa" (каскан), таму е вообичаено едноставно да се вари манти во врела чоколада за 20 минути. Manty се смета за подготвена. Кога лебдеше на површината.
 • говедско месо или свинско месо - 400 g,
 • 3 кромид,
 • брашно - 400 g,
 • млеко или вода за тестото - 1,5 чаши,
 • јајце
 • сол, зачини и билки.
 • Време на подготовка: 00:30
 • Време за готвење: 00:40
 • Служби: 4
 • Ниво на тешкотија: средно

Готвење

Традиционалните манти се подготвуваат со полнење на месо. Во азиските земји обично се користи јагнешко месо, но во други региони таквото месо ретко се зема и се прилагодува за да се готви со свинско или говедско месо. Тоа не влијае на вкусот, бидејќи луѓето во Русија се навикнуваат на овие видови месо. Сепак, употребата на јагнешко месо или друго месо не е забрането.

 1. Полнењето за мантите треба да се исецка со нож - за традиционална опција месо во готвење не се користи. Прво, пресечете го месото на мали парчиња, а потоа исечете го со помал нож - ова ќе им даде на мантија извонреден вкус и арома.
 2. Кромидот, исто така, се исекува со нож во начинот на кој ви се допаѓа најдобро. Ставете ги заедно и сол, ставете ги зачините и билки по вкус. Истурете во месо малку вода или млеко за сок. Ставете го на ладно место, така што месото е натопено со зачини.
 3. Во тоа време, во сад, се скрши јајце, истурете во млеко или вода, сол и победи. Братото треба да се пребарува, така што нема грутки и да го заситува со кислород. Постепено додадете брашно во течниот дел на тестото, а не престанувајте да го мачете додека не престане да се држи до рацете.
 4. Пред да го завршите тестото, треба да "исфрлите" за да го направите хомогена. За што парче тесто со моќ да се откажат на маса неколку пати. Потоа, тоа се тркалаат и се сече на дури квадрати со страна од околу 8-10 см. Ставете една лажица на полнење во средината и испресете го тестото во средината.
 5. Формовани празнини лежеа на решетката со мулти-кука, претходно подмачкана со сончогледово масло. Во резервоарот неопходно е да се истури вода во просечен волумен и да се стави уредот во режим "испарување" 40 минути. Времето за готвење се прилагодува во зависност од моделот на употребена опрема за кујна.
 6. На крајот од времето за готвење, ставете манти на голема, плитка сад и служи на масата. Секој сос ќе им одговараат - павлака, кечап, сенф и други. Користете ги зелените за да го сервирате готовиот сад.


Manty е познат вкусен ориентален сад. Претходно, тие беа готвени во азиските земји, но со текот на времето ова јадење се шири низ целиот свет. Manty се слични на кнедли, но тие не се варат во вода, но се чуваат на пареа. Тие исто така се разликуваат во вид на полнење - тоа е разновиден - и месо, и риба и зеленчук, во тестото, можете да го завиткате сè што во моментот го наоѓате во фрижидер. Тестото, исто така, не е направено, како што е вообичаено да го мачкате на кнедли. За да се готви Манти користеле двоен котел, а сега за таа цел тие користат модерен multicooker. Во написот детално ќе се разгледа прашањето како да се направи манти во бавен шпорет за двојка.

Во пост или за време на почитувањето на исхраната е добро угаждам седум растителни мантили. Тоа е многу вкусно и светло јадење . Подготвена е со вршење на следниве активности:
Во пост или за време на почитувањето на исхраната е добро угаждам седум растителни мантили

 1. Земете длабок сад и фрлете го во неа 2,5 чаши брашно. Направете пауза во ридот и соберете едно јајце во неа, додадете сол и додајте чаша вода. Месете го тестото, затворете го со филтер за држење и ставете ја чашата во фрижидер околу 20 минути. За губење на тежината, препорачливо е да користите рагче брашно - има повеќе вредност во намалувањето на телесната тежина.
 2. Подготви пополнување на 6 компири и 2 кромид. Тие мора да се чистат и ситно сецкани со нож, потоа сол и бибер, можете да вкусите со маслиново масло.

  Губењето на тежината не може да ги искористи компирите и многу повеќе диететски зеленчук за готвење кутии. Значи, често се прибегнува кон зелка со печурки, тиква и други варијации на полнење.

 3. Извадете го тестото во слој, пресечете го на плоштадите, ставете го кутијата во средина и направете манти со користење на некој познат метод.
 4. Истурете литар вода во контејнер за повеќе куки, поставете ги садовите за готвење на пареа на врвот, шијте го со масло и шијте ја мангата.
 5. Ставете го режимот "Готвење за двојка" за половина час и почнете да работите.
 6. Потоа ставете го топлите производи на садот, посипете ги со бибер и посипете со масло за да го направите тестото меко. Свежи исечени домати, краставици и зеленчук се соодветни за растителни мантили.

Манти со лосос

За овој вид јадење треба да се подготви соспарен сос од павлака и краставица, да се сервира со топла мантија и да им дава извонреден и деликатен вкус. Тоа е извонредно вкусно јадење , може да се јаде дури и од оние кои се на диета. Тоа е одлична опција за готвење топол оброк на одмор маса.
За овој вид јадење треба да се подготви соспарен сос од павлака и краставица, да се сервира со топла мантија и да им дава извонреден и деликатен вкус

За готвење ќе бидат потребни следниве производи:

 • килограм брашно, јајце и чаша вода за тестото,
 • рибен филе 300 г,
 • сијалица,
 • варен компир 200 гр,
 • краставица
 • мајонез 100г
 • павлака 100 g,
 • лук,
 • сончогледово масло,
 • сол, бибер,
 • свеж копра.

Редоследот на работа е како што следува:

 1. За тестот, ќе треба сад, каде што треба да се скрши јајце, сол и размахване. Истурете 2 лажици и вода во садот со масло, постојано мешајте го брашното, постојано мешајќи. Месете не сосема стрмно, но еластично тесто, ставете го во филм и оставете го настрана.
 2. Изберете ги коските од филето од лосос и ситно исецкајте ги. Исто така, исечете го кромидот и се мешајте со риба. Додај пире од компир и неколку ситно сецкани копар. Се меша сè темелно, не заборавајќи да сол и бибер.
 3. Направете мали колбаси од тесто и пресечете ги во кругови. Потоа се тркалаат во круг и го ставаат кутијата на неа, стискајќи ги рабовите.
 4. Истурете вода во контејнер за повеќе куки и ставете сад за готвење на пареа на врвот. Ставете ги мантиите во неа, откако ќе се размачкате со зеленчук или путер и поставете го режимот "Парење" за половина час.
 5. Сос подготвен од излупени краставици и три чешни лук. Решетки ги ситно на ренде, изсиете ги зелените што е можно помали. Сите се мешаат и сезона со мајонез и павлака, сол и се мешаат.
 6. Подготвен готвач во топла форма, лежеше на плочи и великодушно да се подготвува со сос.

Растително мантија

Овој тип на наметки се вклопува во пост, бидејќи во него нема ништо од животинско потекло.


 1. Тестото е подготвено на ист начин како и за лососните наметки.
 2. Излупете го кромидот, тиквички, тиква, слатка пиперка и ситно ги исецка. Свиткајте ги на сад за печење, сол и бибер, посипете со растително масло и печете во рерната додека не се меки.
 3. Кул подготвен зеленчук. Подгответе го тестото, правејќи го фрагментот дебели 2 мм. Се става во средината на секој полнење и слепи рабови.
 4. Истурете вода во контејнер за повеќе куки, ставете сад со манти, не заборавајте да го нафта дното. Ставете го режимот на "Парење" за половина час.
 5. Служи топла, наводнување нив сос од домати и посипете со сецкан зеленчук. За готвење, можете да користите други видови на зеленчук - главната работа е да сонувате, но да не дозволите мешавина од некомпатибилни производи.

Сè уште има многу рецепти на манти. Различни пломби , разни тестови месење, сите видови на сосови. Готвење со љубов manty, ќе биде вкусно и необично јадење на празник маса . Не заборавајте да ги почитувате саканите во секојдневниот живот.