Поиск по каталогу.
Контакты
Адрес :
г. Одесса,. 6-й км Овидиопольской дороги. ТВЦ "6-й Элемент".
Tел./факс :
(048)772-57-86
E-mail :
[email protected]
Стол из бруса своими руками
Затем установите перекладины, обеспечивающие лучшую устойчивость (на схеме обозначены розовым). Если вы хотите, чтобы шурупы, соединяющие детали каркаса, были невидны, воспользуйтесь специальным приспособлением

Стол детский из дерева
Конструкция детского столика довольно проста и это отлично видно на фото. Она включает в себя столешницу и ножки, которые ее удерживают. Для ножек нужны деревянные бруски размером 40х40 мм (50х50). В

Сделать стол из дерева своими
В продаже есть огромный выбор столов из любых материалов: пластик, стекло МДФ. Но дерево продолжает оставаться фаворитом во все времена. Правда, стоить такой стол будет немало. И наверняка вы уже задумывались

Стол из поддонов своими руками
Дизайнеры постоянно доказывают, что красивые вещи не обязательно должны дорого стоить. Из обычных предметов при помощи всего нескольких самых простых деталей, мастера своего дела создают прекрасные и

Монтажа во електрични плинтуси: предности и недостатоци

 1. Евалуација на одлуката
 2. Трошоци
 3. Радост и обожавање
 4. Летај во маст
 5. Правила за инсталација
 6. Заклучок

Електрични инсталации во плинтусот во куќата на авторот

Денес, со почитуван читател, ќе треба да дознаеме колку е практично жици во електричните плинтуси. Ние ќе ги измериме добрите и лошите страни на ова решение, како и да научиме како правилно да спроведуваме електрична енергија и да се поврземе со излезни жици. Ајде да започнеме

Евалуација на одлуката

Првото и главното прашање: што е подобро - скриените жици во жлебовите, или номинално се отвораат во baseboard со кабловски канал?

Трошоци

При инсталирање на жици, ѕид chipping - посебна ставка во проценката. Тековниот метар на удари чини од 100 до 200 рубли, во зависност од материјалот на ѕидовите: гас бетон кој е полесен за обработка е поевтин, а издржливите керамички тули се поскапи.

Тековниот метар на удари чини од 100 до 200 рубли, во зависност од материјалот на ѕидовите: гас бетон кој е полесен за обработка е поевтин, а издржливите керамички тули се поскапи

Штабинг ѕидови: долги, прашливи, скапи

ПВЦ плинтус со кабелски канал стои во Севастопол, каде што живее авторот на овие линии, од 70 рубли за бар со должина од 2,5 метри. Во исто време, нејзината цена е речиси еднаква на цената на столбот на столбната плоча без канал за цевки, што во секој случај се користи за завршување на абењето на ѕидот на подот.

Важно: кабелско ожичување - тоа е профитабилно.

Авторот мора да признае на некои пристрасности: изгледот на електричната енергија во baseboard му се чини многу практичен и удобен. На овој начин, тоа беше спроведено во сите простории достигна со Неговото Височество на поправка. Сепак, ние ќе се обидеме да го набљудуваме барем појавувањето на објективноста и да се обидеме да ги измериме добрите и лошите страни.

Радост и обожавање

 • Монтажата на електричарите во столб со столб за плочки бара минимална количина на прашина. Неговите завртки за прицврстување на штитници се поредок по мерка од раздвојувачките ѕидови, и не е придружуван од монструозно количество нечистотија во куќа или стан;

Инсталирањето на столбната плоча со жици трае многу помалку време отколку положување жици во strobah

Совет: Ако ги вклучите ѕидовите со правосмукалката, правот на мебелот и внатрешноста на апаратите за домаќинство може целосно да се избегнуваат. Кога строба, тоа е речиси невозможно, само затоа што перфораторот мора да се држи со двете раце.

 • Ако треба да инсталирате дополнителен излез, нема да предизвика проблеми: доволно е да го отворите кабелскиот канал со отстранување на декоративната лента од неа, пресечете ја жицата која не се полни со енергија и поврзете ја со чешмата со влошки;

Ајде да направиме резерва: ова решение не е погодно за жици што работат со тежок товар (до максимум 3,5 kW за излез). Плочата ќе стане место со зголемен отпор и значително ќе се загрее.

 • Пролизгувањето со кабловски канал подразбира инсталирање на приклучоци веднаш над подот, кој, според авторот, е исклучително удобен: моќните жици на апаратите за домаќинство нема да бидат неуредни за да ги обесат ѕидовите.

Висечки жици? Не, не слушнав

Летај во маст

Со сите симпатии за поврзување со електрична енергија, авторот мора да признае дека има некои прилично сериозни недостатоци.

 • Топлината кога лежењето на жицата (особено неколку жици) на столбната плоча е значително полошо отколку со монтажата на жиците во жлебовите;
 • Многу е проблематично да се постават неколку трижични жици со пресек од 2,5 mm2 од секое јадро во кабелскиот канал на столбната плоча. Во строб - многу полесно;

Во меѓувреме: при големи оптоварувања, секоја група на приклучници мора да се напојува со посебна жица со пресек од истиот 2,5 mm2. Неколку сериски поврзани места ќе го делат капацитетот за поврзување меѓу себе, што ќе доведе до прегревање на вториот.

Неколку сериски поврзани места ќе го делат капацитетот за поврзување меѓу себе, што ќе доведе до прегревање на вториот

Преоптовареноста на жици им се заканува на кратки кола и оган

 • Најдете во продажба на приклучоци со инсталација на столбната плоча ... Да речеме учтиво, задачата не е тривијална. Барем во Севастопол, каде живее авторот. Може да се поврзе со жици скриени во столбната плоча, но за истиот сакаме да се избегнеме (во случај на скриена инсталација) или да се стори со неколку "колективни земјоделски" отсекување на столбната плоча (при инсталирање надворешен излез);
 • Плинтус Willy-nilly ќе мора да се качи околу периметарот на собата. Вклучувајќи го таму каде што ќе се спречи инсталацијата на мебел во близина на ѕидот;
 • Монтажата ќе мора да ги заобиколи вратите. Ќе мора да се постави под обвивката околу периметарот на рамката на вратата, или ... да, во оние многу омразен бразди.

На сликата, жици ја заокружуваат влезната врата долж кабловски канал фиксиран веднаш до ковчегот

Видеото прикачено на статијата ќе ви помогне да дознаете повеќе за оваа опција за објавување.

Правила за инсталација

Како правилно да ги растворите жиците во baseboards со свои раце:

 1. Прво и основно: столбната плоча за електрични жици не може да се користи во дрвена куќа . Постојат јасни инструкции во правилата за електрични инсталации: жиците треба да се поставуваат само во метални цевки (челик, бакар) или во метални цевки (на пример, во брановидна нерѓосувачка цевка).

Објаснување: во случај на прегревање на кабелот и изолацијата, металната цевка ќе овозможи локализирање на краток спој за време на работата на заштитниот прекинувач. Плинтусот или кабелскиот канал веднаш ќе изгори, што е полн со палење на дрвени структури.

Плинтусот или кабелскиот канал веднаш ќе изгори, што е полн со палење на дрвени структури

Во дрвена куќа, жици се разредуваат во метални цевки или метални црева

 1. Напречниот пресек на поврзувањето при негово поставување во столбната плоча се пресметува како 1 mm2 на напречниот пресек на бакарна жица за 8 ампери на врвна струја (која, со напон од 220 волти, одговара на потрошувачката на енергија од 1760 вати).
 2. Заборавете за извртување . Ако треба да поврзете две жици (на пример, во приклучокот за жици во ѕиден штекер), користете бакарни ракави или влошки.
 3. Ако треба паралелно да поставите неколку жици, користете не само кабелскиот канал во столбот, туку празнината под него. Колку е помала густината на жици, толку помалку ќе се загрее.

Жиците се поставени во кабелскиот канал на столбната плоча и во нејзиниот случај под кабелскиот канал

Што сокети да се користи со жици скриени во столбната плоча?

Ако сакате да избегнете засенчување на ѕид, на располагање ви стојат само две опции:

Опис насликатаОпис насликата

Инсталирајте го излезот на плинтусот на фактурата

Сокети со инсталација на столбната плоча. Жиците се отстранети од кабелскиот канал низ јазот во нејзиниот капак. Како опција, самиот долен дел може да се монтира со јаз. Сокети со инсталација на столбната плоча

Вообичаената поставена на приклучокот е вградена во столбната плоча

Лажни приклучоци. За нивна инсталација, жлебовите со должина еднаква на должината на излезното тело се отсечени во горниот дел од платформата. За сечење ПВЦ, користете мелница со секое тркало за сечење.

Заклучок

Како што можете да видите, електричните жици во столбната плоча се погодно и практично решение, кое, сепак, има неколку помали недостатоци. Видеото прикачено на статијата ќе ви помогне да дознаете повеќе за оваа опција за објавување. Успеси!

Висечки жици?