Поиск по каталогу.
Контакты
Адрес :
г. Одесса,. 6-й км Овидиопольской дороги. ТВЦ "6-й Элемент".
Tел./факс :
(048)772-57-86
E-mail :
[email protected]
Стол детский из дерева
Конструкция детского столика довольно проста и это отлично видно на фото. Она включает в себя столешницу и ножки, которые ее удерживают. Для ножек нужны деревянные бруски размером 40х40 мм (50х50). В

Сделать стол из дерева своими
В продаже есть огромный выбор столов из любых материалов: пластик, стекло МДФ. Но дерево продолжает оставаться фаворитом во все времена. Правда, стоить такой стол будет немало. И наверняка вы уже задумывались

Стол из бруса своими руками
Затем установите перекладины, обеспечивающие лучшую устойчивость (на схеме обозначены розовым). Если вы хотите, чтобы шурупы, соединяющие детали каркаса, были невидны, воспользуйтесь специальным приспособлением

Стол из поддонов своими руками
Дизайнеры постоянно доказывают, что красивые вещи не обязательно должны дорого стоить. Из обычных предметов при помощи всего нескольких самых простых деталей, мастера своего дела создают прекрасные и

➤ Si të pastroni tualetin në shtëpi, si të pastroni rezervuarin dhe kapakun, si dhe të pastroni furçën

 1. Se për të pastruar tualetin
 2. Mjetet juridike popullore
 3. Mjete profesionale
 4. Si të lani tualetin
 5. instrumente
 6. Ne fillojmë pastrimin
 7. Masat parandaluese
 8. Pastrimi i tualetit. video

Si mund ta pastroj tualetin shpejt dhe me efikasitet?

Si mund ta pastroj tualetin shpejt dhe me efikasitet

Pastroni tualetin - një nga prioritetet e një zonjëje të ndërgjegjshme. Të gjitha sendet në banjo mbahen të pastra, jo vetëm për arsye estetike, por edhe për qëllime higjienike. Tualeti nuk është një përjashtim. Ky artikull hidraulik duhet të larë nga ndotja e zakonshme ditore dhe rregullisht të rregullojë pastrimin e përgjithshëm: lani të gjitha pjesët e pajisjes (rezervuari, kapaku, vendi i tualetit etj.) Dhe për të parandaluar ndodhjen e ndryshkut, gurit, pllakës. Përndryshe, tualeti do të bëhet një terren edukativ për bakteret, apo edhe të bëhet i bllokuar dhe të japë shumë probleme të pakëndshme. Ka shumë mënyra për të pastruar sipërfaqen nga papastërtia.

Përmbajtja

 • 1 Se për të pastruar tualetin
 • 2 Si të lani tualetin
 • 3 Pastrimi i tualetit. video

Se për të pastruar tualetin

Sot vargjet e produkteve të pastrimit për hidraulik janë shumë të gjera. Por përveç kimikateve shtëpiake, ka kompozime popullore të recetave. Ne listojmë mjetet kryesore folklorike dhe profesionale.

Mjetet juridike popullore

Recetat popullore për pastrimin e tualetit janë të dizajnuara kryesisht për kujdes të rregullt. Sedimentet e vjetra dhe ndotja do të kërkojnë mjete të posaçme profesionale.

 • Uthull. Nxehje një zgjidhje prej 9% uthull në 40-50 gradë, para-mbuluar me një enë kapak. Për procedurën, mjafton një gotë 250 ml. Shtoni një lugë gjelle sode dhe një rënie të jodit. Mbushni tualetin me këtë zgjidhje ose bashkangjitni një leckë të lagur në një vend të ndotur. Prisni dy deri në gjashtë orë dhe vazhdoni me heqjen e papastërtive. Ky mjet është i përshtatshëm për heqjen e limescale, pasi acid korr depozitat minerale.

  Ky mjet është i përshtatshëm për heqjen e limescale, pasi acid korr depozitat minerale

  Uthull ndihmon në luftën kundër gëlqeres në muret e tualetit

 • Acid limoni. Acid limoni, si uthull, do të ndihmojë në heqjen e pllakës dhe gurëve urinar. Hidheni ndotësit me kristale të acidit limoni dhe lëreni brenda natës. Pluhur nuk duhet të mbetet tërësisht i thatë, është e nevojshme që acidi të jetë i lagur në qëndrueshmërinë e rrushit. Shuma e fondeve varet nga zona e pista. Nëse acid limoni nuk ndihmoi me aplikimin e parë, ju mund ta përsëritni procedurën. Disa amvise këshillohen të shtojnë hirit në acid limoni, të cilat do të japin efektin e shkumës.

  Disa amvise këshillohen të shtojnë hirit në acid limoni, të cilat do të japin efektin e shkumës

  Kristalet me acid limoni shërbejnë si një tualet i pastër.

 • Sode buke. Soda ndihmon për të përballuar papastërtitë në sipërfaqe të ndryshme. Mund të aplikohet për pastrimin e tualetit. Hidh sode në zona të pista dhe lëreni brenda natës. Në mëngjes, pastroni tërësisht njollat ​​me furçë ose sfungjer dhe pije me ujë. Përsëriteni disa herë nëse është e nevojshme. Një tjetër metodë e pastrimit me sode: derdh sode në sipërfaqe që duhet të pastrohet dhe të presë gjysmë ore. Më pas derdhi uthull dhe, derisa ka një reagim, fshij me një furçë. Soda do të ndihmojë në luftën kundër depozitave yndyrore dhe do të dezinfektojë sipërfaqen, dhe acidi acetik do të përballet me shkallën e gëlqeres dhe ndryshku.

  Soda do të ndihmojë në luftën kundër depozitave yndyrore dhe do të dezinfektojë sipërfaqen, dhe acidi acetik do të përballet me shkallën e gëlqeres dhe ndryshku

  Sode pjekjeje - pastrues universal

 • Coca-Cola. Së fundi, për të ndriçuar tualetin, mund të derdhni në të të gjithë kolën e mirënjohur, e cila përfshin acidin ortofosforik. Ajo gjithashtu do të heqë një bastisje dhe një gur. Është më mirë për të plotësuar natën, në mënyrë që produkti të funksionojë.
 • Pluhur mustardë. Mustarda është e përkryer për pastrimin e përditshëm - ai dezinfekon dhe lan larg filmit të yndyrshëm. Mustardë të thatë (1 tbsp L.) Mix me niseshte (100 gr.) Dhe acid limoni (1 tbsp L.). Shto ujë për të bërë një slurry dhe të zbatohet në muret. Pas disa orësh, fshij me një sfungjer. Me mustardë dhe ndryshk, sena nuk mund të përballojë, prandaj me pastrim të plotë mund të shtohet vetëm si një dezinfektues.

  Me mustardë dhe ndryshk, sena nuk mund të përballojë, prandaj me pastrim të plotë mund të shtohet vetëm si një dezinfektues

  Pluhuri i sinapit mund të shërbejë si një agjent antimikrobik.

Mjete profesionale

Agjentët e veçantë përfshijnë acide të forta, alkali ose klor. Prandaj, para përdorimit të tyre, kujdesuni për sigurinë tuaj: vishni dorashka gome, mbrojeni sistemin tuaj të frymëmarrjes. Ndryshe nga produktet e pastra popullore "të butë", kimikatet profesionale të familjes shpejt përballen me papastërtitë në sipërfaqet e tualetit, duke vepruar më agresivisht.

 • Acidi oxalic. Mjet shitet në barnatore dhe dyqane hardware. Aplikoni këtë pluhur në një leckë të lagur dhe fshijeni vendin e ndotur. Nëse është e mundur, derdhni acid në tualet dhe lini atë brenda natës. Ekzistojnë gjithashtu produkte profesionale të bazuara në acid oksalik - Sanox Ultra, Sarma - gels të prodhimit vendas.

  Ekzistojnë gjithashtu produkte profesionale të bazuara në acid oksalik - Sanox Ultra, Sarma - gels të prodhimit vendas

  Acidi oxalic depërton në muret e tasit të tualetit

 • Acid fosforik. 5-7% zgjidhje e këtij acidi do të përkryer të përballen me ndotjen në tualet. Për më tepër, ky mjet mund të derdhet në rezervuar. Tuba plastike me acid ortofosforik nuk do të preken. Mbushni tualetin dhe rezervuarin me acid për 15 minuta, pastaj fshini dhe pije mirë. Ky mjet largon ndryshkun dhe limescale. Por ju mund të blini një reagjent mrekulli në dyqanet e makinave ose në dyqane që specializohen në mallra radioje, pasi, për qëllimin e synuar, acidi orthophosphoric përdoret për bashkim.

  Por ju mund të blini një reagjent mrekulli në dyqanet e makinave ose në dyqane që specializohen në mallra radioje, pasi, për qëllimin e synuar, acidi orthophosphoric përdoret për bashkim

  Acidi fosforik ndihmon në eliminimin e ndryshkut.

 • Klori. Shumë shpesh në tualetet publike, gjejmë erën e akullt të klorit. Kjo nuk është e habitshme, meqë klori ka veti antibakteriale dhe zbut në mënyrë të përkryer, prandaj përdoret në vende publike. Por në shtëpi, rregullisht përdorimi i klorit për pastrim nuk rekomandohet, sepse mund të dëmtojë sipërfaqen prej qeramike të tasit të tualetit dhe është i dëmshëm për shëndetin. Por në raste të izoluara, është ende e mundur të përdoret një mjet i tillë. Sidomos nëse keni nevojë të sanitoni dhe zbardhni tasin. Zbardhues i përshtatshëm i bazuar në klor "Bardhësi". Aplikoni "Bardhësi" në sipërfaqe, dhe pas gjysmë ore, fshij me një furçë ose sfungjer dhe pije me ujë.

  Aplikoni Bardhësi në sipërfaqe, dhe pas gjysmë ore, fshij me një furçë ose sfungjer dhe pije me ujë

  Bardhët zbardhen dhe dezinfektohen

 • Acidi klorhidrik Ka këshilla për përdorimin e zgjidhjes së acidit klorhidrik në internet, por në formën e tij të pastër është shumë e rrezikshme, prandaj ne rekomandojmë përdorimin e vetëm të produkteve në bazë të saj: "Silit Bang", "Duckling Tualeti", "Domestos". Përveç kësaj, të gjitha produktet profesionale janë të pajisura me një hundë të rehatshme të hollë për pastrimin e sipërfaqes nën rim dhe kanë qëndrueshmërinë e një xheli të trashë. Për më tepër, në shumë pako me prodhime të fabrikës ka mbrojtje kundër fëmijëve.

  Për më tepër, në shumë pako me prodhime të fabrikës ka mbrojtje kundër fëmijëve

  Përbërja e Domestos është acid klorhidrik

 • Pemolyuks. Pemolux është një pluhur pastrimi me bazë sode. Përbërja e Pemolyuks përfshin gjithashtu patate të skuqura mermeri, surfaktantë dhe aromat. Efiçenca e pemolyuks është arritur nga struktura abrazive. Prandaj, është mirë për ta për të pastruar pllakën dhe gurin e urinës. Para se të përdorni pluhurin, pomponi të gjithë ujin nga tava. Përhapeni në zonat e pista dhe fshij me një sfungjer. Dobësitë janë që pluhuri të gërvishtet sipërfaqen dhe papastërtia bëhet e bllokuar në mikroçkat.

Mos e përdorni elektrolitin për pastrim, siç këshillohet nga disa vende. Rreziku i djegies kimike tejkalon efektivitetin e mundshëm.

Vlen të përmendet se nëse keni një tualet të ngjyrosur, atëherë nuk duhet të përdorni fonde me acid limoni dhe klor. Ata mund të zbardhin sipërfaqen ose të lënë njollat.

Për të përmbledhur: mjetet popullore janë të sigurta, por kërkojnë përpjekje të mëdha dhe kohë për t'u pastruar. Produktet e veçanta janë të rrezikshme për shëndetin, por kur përdoren si duhet, ata përballen me pastrimin në mënyrë më efikase dhe të shpejtë. Zgjedhja është e jotja.

Si të lani tualetin

Kur të përzgjidhet vegla, vazhdoni të pastroni.

instrumente

Për larje nevojitet:

 • furçë (më mirë me furçë të dyfishtë ose hundë shtesë për buzën e tualetit);

  furçë (më mirë me furçë të dyfishtë ose hundë shtesë për buzën e tualetit);

  Furça e dyfishtë në furçë ju lejon të përdorni atë në pjesë të ndryshme të tas tualet

 • sfungjer i fortë (mos përdorni për sende të tjera në banjë dhe të ndërroni në një të re pas çdo pastrimi);
 • guri shtuf në një shkop (mos përdorni për lojë me birila me ngjyra tualeti);

  guri shtuf në një shkop (mos përdorni për lojë me birila me ngjyra tualeti);

  Guri shtuf në shkop - një pajisje e përshtatshme për pastrimin e tualetit

 • dorashka gome, një maskë (shumë produkte të veçanta bazohen në acide të forta që janë të rrezikshme për shëndetin).

Ne fillojmë pastrimin

Për t'u kënaqur me rezultatet e pastrimit të tualetit, ndiqni procedurën e mëposhtme:

 • Hiqni të gjithë të tepërt në tualet, në mënyrë që mos të spërkatni. Mos i vendosni veglat dhe veglat në rezervuarin: ata thjesht mund të bien brenda.
 • Para pastrimit të tasit të tualetit, hiqni ujin nga ajo me një kumarxhi.
 • Nëse rëra ka grumbulluar brenda që nuk mund të lahet me një shkarkesë të thjeshtë, përpiquni të derdhni një kovë uji në të njëjtën kohë si kullimi dhe të punoni me një kumbues. Rëra duhet të shkojë.
 • Mbytni tualetin brenda me ujë të ngrohtë, por jo të nxehtë. Pra, mjet juaj do të jetë më e lehtë për të përballuar me papastërtitë.
 • Aplikoni detergjent në zona të pista brenda tas, duke mos harruar sipërfaqen nën rim. Koha për të pritur pas aplikimit varet nga lloji i produktit, por jo më pak se 30 minuta. Është e nevojshme të sanitizohet tualeti.
 • Ndërsa mjet po funksionon, ne vazhdojmë të pastrojmë sipërfaqen e jashtme. Filloni në krye: pastroni rezervuarin, trajtoni, mbuloni. Për ta bërë këtë, përdorni të njëjtin mjet si për sipërfaqen e brendshme të tas.
 • Lani vend mirë dhe fshijeni atë të thatë.
 • Aplikoni produktin në shporet që mbajnë ulësen dhe pastroni me një sfungjer të fortë ose furçë. Një leckë e rregullt nuk mund të arrijë të gjitha pjesët e sythe.
 • Pas ulëses, lani xhamin - pjesën e poshtme.
 • Pastaj kthehemi në sipërfaqen e brendshme dhe me ndihmën e një furçë ose një sfungjere ne fshijmë produktin dhe pastrojmë atë nga papastërtitë. Sigurohuni të pastroni nën buzë, ku grumbullohen shumë baltë dhe papastërti. Pastaj fshij pjesën e poshtme të tas, dhe pastaj pastruar ikjen në fund.
 • Mbyllni kapakun dhe derdhni çdo ujë të tepërt.
 • Pas pastrimit mos e lini furçën të lagur në tabaka, dhe të thatë, duke e vënë atë nën kapak tualet - uji do të thahet në tas. Kjo do të parandalojë shumëzimin e baktereve në tabaka dhe aromat e pakëndshme në tualet.
 • Masat parandaluese

  Për të mos pasur nevojë të merren me ndryshk, gurë dhe pllakë, parandalojnë shfaqjen e tyre duke ndjekur këto rekomandime:

  • mos lejoni një rrymë të vazhdueshme të ujit, për këtë, sigurohuni që rezervuari i kullimit është në gjendje të mirë;
  • mos e hedhni mbeturinat e ushqimit në tualet, sidomos mbeturinat me vaj;
  • përdorni pajisje që ruajnë pastërtinë me çdo kullim - disqe, tableta, enë xhel detergjente të bashkangjitura nën bezel;
  • lani tualetin me detergjent të paktën një herë në javë.

  Pastrimi i tualetit. video

  Për hidraulik gjithmonë e kënaqur syrin dhe nuk u bë një burim i sëmundjes, të pastër tualet rregullisht, duke përdorur mjete dhe metoda adekuate. Dhe parandalimi në kohë do t'ju shpëtojë nga përpjekjet shtesë kur pastroni tasin e tualetit.

  Burimi i