Поиск по каталогу.
Контакты
Адрес :
г. Одесса,. 6-й км Овидиопольской дороги. ТВЦ "6-й Элемент".
Tел./факс :
(048)772-57-86
E-mail :
[email protected]
Стол из бруса своими руками
Затем установите перекладины, обеспечивающие лучшую устойчивость (на схеме обозначены розовым). Если вы хотите, чтобы шурупы, соединяющие детали каркаса, были невидны, воспользуйтесь специальным приспособлением

Стол детский из дерева
Конструкция детского столика довольно проста и это отлично видно на фото. Она включает в себя столешницу и ножки, которые ее удерживают. Для ножек нужны деревянные бруски размером 40х40 мм (50х50). В

Сделать стол из дерева своими
В продаже есть огромный выбор столов из любых материалов: пластик, стекло МДФ. Но дерево продолжает оставаться фаворитом во все времена. Правда, стоить такой стол будет немало. И наверняка вы уже задумывались

Стол из поддонов своими руками
Дизайнеры постоянно доказывают, что красивые вещи не обязательно должны дорого стоить. Из обычных предметов при помощи всего нескольких самых простых деталей, мастера своего дела создают прекрасные и

Guri agat, vetitë dhe karakteristikat e tij

  1. Llojet minerale
  2. Pronat magjike
  3. Blue ose Sapphire Agate
  4. Zi ose agat magjike
  5. Agjent i gjelbër
  6. Shenjat agat dhe zodiakut

Pa ekzagjerim, guri i agateve mund të quhet guri i lumturisë Pa ekzagjerim, guri i agateve mund të quhet guri i lumturisë. Sipas një prej versioneve, emri i mineralit vjen nga "ahates" grek - i mirë, i lumtur, i sjellshëm. Ky interpretim, sipas shumë prej pronarëve të tij për më shumë se një shekull, më saktë pasqyron vetitë mahnitëse të këtij perlë.

Egjiptianët e lashtë dhanë agat me cilësi magjike, ndërsa priftërinjtë pastruan dhomën e shpirtrave të këqij me të. Grekët e lashtë besonin këtë Egjiptianët e lashtë dhanë agat me cilësi magjike, ndërsa priftërinjtë pastruan dhomën e shpirtrave të këqij me të guri sjell fat të mirë në të gjitha ndërmarrjet, forcon frymën dhe shëndetin, harmonizon të gjitha sferat e jetës së pronarit të saj. Dhe alkimistët, healers, healers ishin të bindur se terreni mineral në pluhur mund të shërbejë si antidot i fortë për helmim, si dhe një ilaç efektiv për ethe. Kjo është vetëm një pjesë e vogël e të gjitha pronave unike që i atribuohen agates, e cila nuk është një numër, si dhe shumëllojshmëria e specieve të saj të gjetura në natyrë. Ata numërojnë në qindra. Dhe secili prej tyre është jashtëzakonisht i bukur.

Llojet minerale

Ndarja e agateve nga mineralet e tjera gjysëm të çmuara është shumë e thjeshtë Ndarja e agateve nga mineralet e tjera gjysëm të çmuara është shumë e thjeshtë. Feta përbëhet nga shtresa të alternuara që duken si vija të disa ngjyrave: më së shpeshti ngopur me shkëlqim me linja të tejdukshme të tejdukshme. Nëse shtresat janë pikturuar rreptësisht në dy ngjyra dhe janë rregulluar paralelisht, kjo "klasë" quhet oniks . Prej saj, siç thonë legjendat, froni i mbretërve më të mençur, Solomon, u parashtrua.

Më spektakolare janë mostrat, fijet e të cilave zbukurojnë shtresat koncentrike të vendosura rreth qendrës - "nxënësi". Për shkak të ngjashmërisë së tyre me syrin, ato quhen "syze", "sy" ose "syrin e Krijuesit". Vetëm gurë të tillë Më spektakolare janë mostrat, fijet e të cilave zbukurojnë shtresat koncentrike të vendosura rreth qendrës - nxënësi konsideruar në antikitet amuletat më efektive kundër forcave të errëta. Mostrat e rralla me dy ose tre "sy" në prerje janë të vlefshme - dioftalmos dhe triofthalmos. Përshkrimi i kësaj të fundit përmban Odisea e Homerit, ku i fejuari i Penelope i jep asaj një "palë vathë me tre sytë".

Jo më pak misterioze dhe të çuditshme janë "myshk", dendritic (nga greqishtja "Dendron" - pemë) ose peizazh agates. Falë bloteve Jo më pak misterioze dhe të çuditshme janë myshk, dendritic (nga greqishtja Dendron - pemë) ose peizazh agates kaotike të shpërndara në një bazë të tejdukshme, linjat lakuar kurdisur krijojnë pamje të mrekullueshme të natyrës. Gurët me një ngjyrë qumështi me një model quhen ftohtë. Dhe ato, modelet e të cilëve i ngjajnë një peizazhi të qytetit ose fortifikimeve, janë bastione. Në përputhje me ngjyra të lëshojë ylber, të zjarrtë, me re. Paleta e natyrshme e agat mbulon të gjitha ngjyrat e ylberit dhe hijet e tyre. Edhe pse ngjyra më e zakonshme - alternimi i shtresave gri, blu-gri, kafe me të bardhë. Ekzistojnë raste të ngjyrës relativisht monokromatike.

Një "shumëllojshmëri" e tillë shpjegohet nga struktura komplekse e mineraleve që i përkasin gjobës fijor chalcedony i ndërprerë me më shpesh kuarc. Shkencëtarët ende nuk kanë ardhur në një mendim të përbashkët se si ndodh pikërisht procesi i ndërlikuar i formimit të depozitave agatike, të cilat megjithatë nuk e pengojnë atë të jetë një nga më të njohurat në prodhimin e bizhuteri. Përveç kësaj, përhapja e depozitave të vendosura në shumë vende të botës, e bën çmimin e saj mjaft të përballueshëm.

Pronat magjike

Të gjitha pronat magjike që i atribuohen agat janë të natyrshme në secilën nga varietetet e saj të panumërt në një shkallë ose në një tjetër. Por secili ka prioritetin e vet "fushë të përgjegjësisë". Për shembull, të bardha dhe të zeza, konsiderohen amuletat më efektive. Kujdesi i kuq dhe rozë, para së gjithash, drejtimi i dashurisë, si dhe fat i mirë në lojërat e fatit. Mokhovaya mbron kundër makinacioneve të armiqve dhe kundërshtarëve. Grey - quhet guri i drejtësisë, i aftë për të udhëhequr një person të pandershëm për të pastruar ujin. Gjelbër - mbrojtësi më i mirë i shtëpisë. Dhe bluja është e madhe për rolin e muzeve për njerëzit krijues. Le të shqyrtojmë në mënyrë më të detajuar përshkrimin e hijeve të tilla prej guri si blu, e zezë dhe jeshile.

Blue ose Sapphire Agate

Vetitë magjike të kësaj mbështetje minerale frymëzojnë Vetitë magjike të kësaj mbështetje minerale frymëzojnë. Ai sjell paqe në marrëdhënie, harmoni në shpirt, qartësi në mendime, jep besim në aftësitë e tij.

Agat blu personifikon jetëgjatësinë dhe prosperitetin në biznes. Ai mbron nga veprimet dhe vendimet e nxituara. Thith shpërthimet e zemërimit, konfliktet. I jep guximin pronarit.

Vetitë medicinale, si magjia, janë karakteristike për të gjitha llojet e agateve. Por blu "i talentuar" prej tyre. Efekti i tij ka një efekt pozitiv në funksionimin e sistemeve limfatike dhe endokrine. Ndihmon për t'u përballur me sëmundjet e brezit të shpatullave, fytit, si dhe lëndimet e nyjeve.

Zi ose agat magjike

Gurët me pak ose më shumë papastërti të errët quhen të zinj, sepse plotësisht Gurët me pak ose më shumë papastërti të errët quhen të zinj, sepse plotësisht   Agatet e ngjyrosura në këtë ngjyrë praktikisht nuk ekzistojnë në natyrë Agatet e ngjyrosura në këtë ngjyrë praktikisht nuk ekzistojnë në natyrë. Ndoshta kjo është arsyeja pse ata janë të pajisur me fuqi të veçantë magjike.

Një nga besimet argumenton se pronari i agat të zi, as më shumë e as më pak, mund të bëhet mjeshtër i forcave të errëta. Për ata që nuk pretendojnë titullin e "zonjës së detit", por dëshiron të zhvillojë, për shembull, dhuratën e largpamësisë, pronat e agatit të zi do të ofrojnë ndihmë të paçmueshme. Sipas njerëzve të ditur, për të krijuar një lidhje me botën delikate, është e nevojshme çdo ditë për të paktën pesëmbëdhjetë minuta për t'u përqëndruar në gur. Derisa përmbledhjet e qarta të disa imazheve fillojnë të shfaqen nga ajri: ngjyrat, Një nga besimet argumenton se pronari i agat të zi, as më shumë e as më pak, mund të bëhet mjeshtër i forcave të errëta pemë, etj, një shenjë se kontakti me gurin është vendosur.

Në jetën e përditshme, agat i zi, mbi të gjitha, është një talismë efektive kundër syrit të keq, dëmtimit, shpirtrave të këqij. Fuqizon fuqinë, marrëdhëniet me të afërmit, mirëqenien materiale. Është gjithashtu një lloj tregues i gjendjes shpirtërore dhe fizike të pronarit të saj. Nëse ndjeheni mirë për një kohë të gjatë, ose nëse jeni në mosmarrëveshje me veten tuaj, guri zbehet dhe bëhet i shurdhër. Kur minerali i zi vesh një person të ekuilibruar dhe personal harmonik, modelet e reja shfaqen në të.

Agjent i gjelbër

Ata thonë se agati i gjelbër është vlerësuar nga Aleksandri i Maqedonisë, duke e konsideruar atë një "mbrojtës" të pushtuesve, Ata thonë se agati i gjelbër është vlerësuar nga Aleksandri i Maqedonisë, duke e konsideruar atë një mbrojtës të pushtuesve,   zbuluesit zbuluesit. Me të vërtetë rrit ndjenjën e vetë-ruajtjes, lehtëson përshtatjen me rrethanat e reja të jetës, kushtet. Dhe gjithashtu perlë e gjelbër përhap pronat e tij magjike në forcimin dhe përmirësimin e marrëdhënieve familjare. Ndihmon në gjetjen e miqve të vërtetë. Meqenëse qëllimi kryesor është ruajtja e shtëpisë, rekomandohet që të vendoset një gur nën pragun. Si agat jeshil "doktor" do të ndihmojë në përmirësimin e vizionit, ndaloni pirjen e duhanit.

Shenjat agat dhe zodiakut

Shumë njerëz, kur zgjedhin një xhevahir nga një ose një gur tjetër, udhëhiqen nga karakteristika e saj astrologjike Shumë njerëz, kur zgjedhin një xhevahir nga një ose një gur tjetër, udhëhiqen nga karakteristika e saj astrologjike. Kush është perlë me një shumëllojshmëri të tillë të pronave të mahnitshme në horoskop?

Agata i referohet gurëve "miqësorë": çdo shenjë e zodiakut mund të "lejojë" atë në jetën e saj. Nga rruga, ai jep një qëndrim pozitiv në komunikim me pronarët, së bashku me oratorinë. Por Vlen të përmendet se asnjë nga shenjat e zodiakut nuk mund ta mbajë vazhdimisht. Besohet se agat mund të grumbullojë emocione negative. Prandaj, është e dëshirueshme kohë pas kohe për ta hequr atë për "pastrim".


Ai që ka shenjën e zodiakut është Ari, mund të zgjedhë çdo ngjyrë të mineralit, me kusht që të jetë i përshtatur me metale argjendi për të mprehur aftësitë mendore. Ai që ka shenjën e zodiakut është Ari, mund të zgjedhë çdo ngjyrë të mineralit, me kusht që të jetë i përshtatur me metale argjendi për të mprehur aftësitë mendore

"Preferencat" e agat janë Demi. Kjo shenjë zodiakut është më e mirë për të zgjedhur ngjyrën e bardhë, e cila do të "zbut" manifestimet negative të karakterit. Dhe ai do të japë shëndet, sukses në biznes dhe mirëqenie në jetën e tij personale.

Shenja Gemini është gjithashtu një nga të zgjedhurit e ndikimit të mrekullueshëm të perlë në të gjitha sferat e jetës. Për ta bërë këtë, ju duhet të mbani agat në një kornizë argjendi.

Ata me fat përfshijnë edhe karavidhe, të cilëve minerali me ngjyra do të ndihmojnë për t'u rikuperuar, për të vendosur gjërat në frontin e dashurisë Ata me fat përfshijnë edhe karavidhe, të cilëve minerali me ngjyra do të ndihmojnë për t'u rikuperuar, për të vendosur gjërat në frontin e dashurisë.

Shenjë zodiakut Virgjëresha gjithashtu mund të llogarisë në "ndihmë" në gjetjen e gjysmës së dytë.

Peshore "magjistar" i gjallë do të ndihmojë në ruajtjen dhe rritjen e shëndetit.

Dhe Scorpios dhe Peshqit, nëse ata marrin agat, mund të mbështeteni në mirëkuptimin e konfliktit dhe të ndërsjellë në familje. Zgjedhja më e mirë është në favor të hijeve blu. Dhe Scorpios dhe Peshqit, nëse ata marrin agat, mund të mbështeteni në mirëkuptimin e konfliktit dhe të ndërsjellë në familje

Një luan mund të "rimbush" nga guri me energji, të fitojë maturi dhe mençuri tokësore.

Shenja Shigjetari, pasi ka fituar një talisman me ngjyrë të purpurt, do të forcojë imagjinatën dhe aftësitë krijuese.

Dhe Bricjapi dhe Ujori me ndihmën e agat do të zbulojnë anët më të mira të natyrës së tyre.

Këtu është, aga agat. Depoja e pashtershme e pronave të dobishme dhe kënaqësia e pafund estetike! (Shih gjithashtu - Agat për shenja të zodiakut )

Kush është perlë me një shumëllojshmëri të tillë të pronave të mahnitshme në horoskop?