Поиск по каталогу.
Контакты
Адрес :
г. Одесса,. 6-й км Овидиопольской дороги. ТВЦ "6-й Элемент".
Tел./факс :
(048)772-57-86
E-mail :
[email protected]
Стол из бруса своими руками
Затем установите перекладины, обеспечивающие лучшую устойчивость (на схеме обозначены розовым). Если вы хотите, чтобы шурупы, соединяющие детали каркаса, были невидны, воспользуйтесь специальным приспособлением

Стол детский из дерева
Конструкция детского столика довольно проста и это отлично видно на фото. Она включает в себя столешницу и ножки, которые ее удерживают. Для ножек нужны деревянные бруски размером 40х40 мм (50х50). В

Стол из поддонов своими руками
Дизайнеры постоянно доказывают, что красивые вещи не обязательно должны дорого стоить. Из обычных предметов при помощи всего нескольких самых простых деталей, мастера своего дела создают прекрасные и

Сделать стол из дерева своими
В продаже есть огромный выбор столов из любых материалов: пластик, стекло МДФ. Но дерево продолжает оставаться фаворитом во все времена. Правда, стоить такой стол будет немало. И наверняка вы уже задумывались

Si të veshësh veshët e qenit. Si të vendosni veshët e një qeni

  1. Si për të vënë veshët e qenit
  2. Ne i vëmë veshët racave të ndryshme të qenve
  3. Si të vendosni veshët e një qeni - numri i metodës 1
  4. Si të vendosni veshët e një qeni - numri i metodës 2

Ka shumë lloje të ndryshme të qenve dhe gjëja më e rëndësishme është që të gjithë kanë karakteristikat e tyre. Për shembull, ju nuk mund të dini se si t'i rregulloni veshët qeni juaj. Kjo është bërë vetëm për arsye estetike dhe kuptimi funksional nuk mban absolutisht asnjë. Vetëm herë pas here kjo mund të bëhet për qëllime higjienike. Pra, si është kryer kjo procedurë. Për të filluar, ajo kryhet pas mbulimit të veshëve, nëse vendosni të aplikoni në të gjitha cupping. Më tej, ne vërejmë se kjo procedurë është më e nevojshme Terriers Yorkshire, sheepdogs, chow-chow, pëlqen dhe qentë të tjera të ngjashme. Ndodh që veshët e këtyre racave lindin, por në shumicën e rasteve është e nevojshme të kryejnë një sërë veprimesh që çojnë në rezultatin e dëshiruar. Në këtë rast, mungesa e hollësive, kështu që të shkojnë përpara.

Si për të vënë veshët e qenit

Ju mund ta bëni këtë në shtëpi. Në parim, ju do të keni nevojë vetëm për të fituar përvojë, e cila do të jetë baza e aftësive tuaja. Shumë durim do të vijnë në dobi. Procedura kryhet kur puppy është 3-4 muajsh. Këtu janë veprimet që ne kemi nevojë për të marrë rezultatin e dëshiruar:

1. shtoni kalcium të mjaftueshëm në dietën e qenit, por kini kujdes që të mos keni shumë nga ajo.

2. Një forcim efektiv i kërcit të veshit ndodh duke shtuar xhelatinë në ushqim.

3. Ne nuk e lejojmë qenin të zerojë veshin, ta shikojmë nga afër dhe të përpiqemi të ikim.

4. Një pjesë e kohës nuk do të duhet të prekë kokën e qenit.

5. Në veshët do të duhet të prerë rregullisht flokët.

6. Ekziston një teknikë speciale masazhesh që do të na nevojitet.

7. Në disa raste, do t'ju duhet të ngjitni veshët.

Më e pazakontë dhe në seancë, dhe në fakt është procedura e ngjitjes së veshëve. Ndoshta keni dëgjuar për këtë, atëherë ju tashmë e dini se është e nevojshme vetëm si mjet i fundit nëse të gjitha paragrafët e mësipërm janë plotësuar, por kjo nuk ka dhënë ndonjë rezultat. Ne do të duhet të pastrojmë dhe të pastrojmë veshët e mikut tonë të ashpër. Hapi i ardhshëm, ne kemi nevojë për një ngjitës tekstili, i cili është ideal për të veçuar veshët. Përveç kësaj, arna janë perfekte, por është e rëndësishme që qeni të mos ndjejë irritim. Opsioni i tretë është një kurorë me tela. Nëse flasim për patch-in, tani është opsioni më i popullarizuar. Ne do të duhet të prerë një copë toke të vogël në sheshe. E para prej tyre do të duhet të rrinë në sipërfaqen e brendshme të veshit, përafërsisht në bazën e kërcit. Tjetra, ne do të duhet të ngjitni copa suva, duke u ngjitur lart. Midis veshëve do të duhet të bëjë një xhaketë speciale, me të cilën ata do të mbajnë paralel. Nëse jeni të interesuar në metodën e telave, atëherë kjo është përdorimi i një kurore të veçantë të zgjuar, e cila, nga rruga, mund të blihet në formë të përfunduar. Disa javë me një gjë të tillë në kokën e qenit shkojnë pa probleme, sepse ata shpejt të mësohen me ta dhe të mos paguajnë ndonjë vëmendje.

Mos harroni se mund të jepet ndihmë profesionale. Nëse gjërat janë duke shkuar shumë keq, ju mund të gjeni njoftime të veçanta që quhen diçka si "Vini veshët" - të shkurtra dhe të qarta.

Ne i vëmë veshët racave të ndryshme të qenve

Në 90% për racione të ndryshme, kjo procedurë është absolutisht e njëjtë dhe nuk duhet të habitet. Natyrisht, ka disa hollësi, shqyrtimi i të cilave nuk do të jetë gjithashtu një parametër i tepërt. Për shembull, për t'i vënë veshët në të vërtetë yorkshire terrier , leu të mjaftueshme tekstili, sepse veshët janë mjaft të lehta dhe të butë - manipulimet e tepruara me ta do të jenë të tepërta. Ka një finesë në këtë biznes - ju duhet të rregulloni rregullisht veshët për t'u dhënë atyre një pushim. Nëse e bëni këtë një herë në javë ose dy herë në javë, veshët do të jenë në pozicionin e duhur dhe qeni nuk do të shqetësohet shumë.

Nëse flasim për Dobermans, atëherë do të duhet të vuaj. Ju mund të pengoheni tashmë në historinë e problemeve me këtë. Kjo është e vërtetë, kështu që ju duhet të veproni me kujdes sa të jetë e mundur. Brenda një dite pas mbulimit, ju duhet të filloni. Këtu do të na duhet një kurorë prej teli, përveç kësaj, Dobermani është një qen aktiv dhe i gjallë, prandaj do të jetë e nevojshme të shikojmë gjithë ditën në mënyrë që kurora të jetë në kokë.

Është e rëndësishme të mbani mend se edhe manuali më i detajuar nuk do t'ju tregojë të gjitha detajet në lidhje me këtë procedurë - keni nevojë për këshilla nga veterinerët dhe mbarështuesit. Praktika tregon se edhe një bisedë në 10-15 minuta pas procedurës së hedhjes së kupës, tashmë ju ka dhënë një kuptim më të madh se çfarë duhet bërë, sesa një gjykim dhe gabim i pavarur shumë më i gjatë. Vëzhgoni këto rregulla nuk është e vështirë, prandaj mos e shtyni kërkesën për ndihmë profesionale.

Si të vendosni veshët e një qeni - numri i metodës 1

Merrni leshi pambuku. Bëni një rul të fortë si një tampon. Përfundoni rulin me garzë ose një fashë dhe rregulloni me suva. Mbyloni veshun e qenit me një rul dhe mbyllni veshin me suva. Bëni të njëjtën gjë me veshin e dytë. Pas kësaj, është e domosdoshme të lidhni veshët me një rrip llaç në bazë, në mënyrë që ato të qëndrojnë vertikalisht dhe paralelisht. Lartësia e rul duhet të korrespondojë me lartësinë e veshit të qenit. Gjerësia e rul duhet të jetë e tillë që të mund të mbyllë veshun e qenit të tij. Përfundoni veshët tuaj me suva nuk është shumë e ngushtë, në mënyrë që të mos ndërpriten qarkullimi i gjakut. Sigurohuni që të lini këshilla të veshëve jo të mbështjellë me suva për të kontrolluar qarkullimin e gjakut në veshun e qenit.

Si të vendosni veshët e një qeni - numri i metodës 2

Kjo metodë është e përshtatshme për qentë e racave të vogla. Pritini dy ovalë nga shiritat e gjerë, duke përsëritur veshin e qenit. Aplikoni një ovale në sipërfaqen e brendshme të veshit. Pastaj prerë gomën nga çdo material i vështirë, të tilla si një kartë plastike të panevojshme. Vendosni gomën në ovalin e dytë të copëzës në mënyrë që gomari të jetë në mes. Vendoseni shiritin në kasetë ngjitës në veshun e qenit. Si një gomë, ju mund të përdorni një ndeshje ose një shkop plastike.


Ka raca qen, veshët e të cilëve janë në kërc. Ndonjëherë veshët fillojnë të rrudhin. Këto rrudha gjithashtu mund të ngjiten me suva.

Sipas standardit, veshët e një Toy Terrier me flokë të butë duhet të qëndrojnë, dhe, mundësisht, pa asnjë rrudhë. Le të tregojmë se si të heqësh qafe problemin e veshëve të varur. Në këtë rast, ne do të ndihmojmë veshët e fërkimit, këtu është skema:

Duke përdorur teknikën e duhur, ju do të arrini vendosjen korrekte të veshëve në Toy Terrier pa pasoja të tilla si skuqje pelenë ose acarim.

Ne do të duhet:

  1. Sigurisht qeni vetë;
  2. Suva hypoallergenic (breathable);
  3. gërshërë;
  4. Copa plastike, nga të cilat kemi prerë korniza për veshët e një qeni;
  5. Chlorhexidine (antiseptik).

Prerë një copë suva në madhësi pak më të vogël se madhësia e veshit, dhe ngjit një kornizë plastike në të.


Ne bëjmë dy boshllëqe për veshët e secilit qen. Ne ngjit një copë toke me një palë jo ngjitëse për boshllëqet tona nga korniza dhe suva, si rezultat, ne do të marrim një skelet midis dy copë suva me një anë ngjitëse.


Për estetikë dhe komoditet, qentë i shkurtojnë boshllëqet tona në formën e veshit.

Para se të ngjitemi, ne i trajtojmë veshët me Chlorhexidine antiseptik, ajo gjithashtu vepron si një degreaser dhe nuk e thahen lëkurën. Ne aplikojmë antiseptik në leshi pambuku, dhe përpunojmë veshët brenda dhe jashtë. Tjetra, tërësisht të thatë veshët e qenit me një peshqir letre. Kur veshët janë të thatë, ngjitni dizajnin në veshin e qenit, siç tregohet në foto, dhe me kujdes e zbutni atë.


Kur veshët janë të thatë, ngjitni dizajnin në veshin e qenit, siç tregohet në foto, dhe me kujdes e zbutni atë

Duke vëzhguar simetri, ngjitëm të dy veshët e qenit.

Pastaj ne prerë një patch në spirale në mes.


Ne e lëshojmë shiritin e patch-it afërsisht 7-10 centimetra në gjatësi.

Ne ndajmë kasetë të copëzuar në dy pjesë të gjerësisë së barabartë.

Pritini kasetat nga patch-i.

Ne do të përdorim një kasetë prej suvaje si një lodër për një terrier lodër, i cili do të ndihmojë për t'i dhënë veshit pozicionin e duhur. Ne fillojmë të ngjasim veshin nga qendra (korniza plastike është e vendosur në qendër), butësisht mbjell vesh me kasetë, në asnjë mënyrë nuk e tërheq. Nëse ngjitni gjithçka në mënyrë korrekte, nuk do ta shqetësoni qenin. Ana e rripit të shiritit nuk duhet të jetë në bazën e veshit, në mënyrë që të mos shkaktojë acarim të lëkurës delikate të qenit.

Ne përfundojmë bërjen rrethore, duke lënë rreth 1 centimetër midis skajeve të veshit. Nëpërmjet kësaj zone të vogël jo të mbyllur, veshi i qenit do të "marrë frymë" dhe gjithmonë do ta shihni veshin dhe do të jeni në gjendje ta pastroni nëse është e nevojshme.

Nëpërmjet kësaj zone të vogël jo të mbyllur, veshi i qenit do të marrë frymë dhe gjithmonë do ta shihni veshin dhe do të jeni në gjendje ta pastroni nëse është e nevojshme

Në fund të ngjitjes, ngjitni me kujdes suva në të dyja veshët e qenit në mënyrë që të mos zhvishet dhe të përshtatet sa më shumë që të jetë e mundur.


Kjo është se si duhet të keni sukses, unë tërheq vëmendjen tuaj në mënyrën se si veshët e Toy Terrier janë vendosur saktë, veshët janë vendosur të lartë dhe madje.

Kjo është se si duhet të keni sukses, unë tërheq vëmendjen tuaj në mënyrën se si veshët e Toy Terrier janë vendosur saktë, veshët janë vendosur të lartë dhe madje

Ngjitja duhet të bëhet në varësi të madhësisë së veshit, trashësisë dhe trashëgimisë. Disa qen kanë të mjaftueshme për të veshur ndërtimin e ngjitur për 14-15 ditë, të tjerë marrin një muaj, disa qen duhet të ngjiten derisa dhëmbët e qumështit të ndryshohen krejtësisht. Për të arritur një efekt më të madh pastrimi, ju mund të jepni vitamina që forcojnë kërc veshit . Nëse çdo gjë është bërë në mënyrë korrekte, ndërtimi nuk do të shkaktojë acarim, suva zgjat rreth dy javë dhe afërsisht në këtë kohë duhet të ndryshohet. Ju nuk keni nevojë të jepni veshët tuaj një pushim, duke bërë kështu që ju të thyejnë kuptimin e pasting nga lëkurë off suva, menjëherë të fillojë nga fillimi.

Këto përpjekje të kujdesit të vogël do të paguhen, dhe qeni juaj do të kënaqet me ju dhe ata përreth jush me veshë të bukur dhe të saktë.


Materialet tematike:

Përditësuar më: 08/10/2018

103583

Nëse vëreni një gabim, zgjidhni fragmentin e tekstit dhe shtypni Ctrl + Enter